Урбан-сад у Львові

У Львові презентують перший шкільний урбан-сад «Зелене подвір’я» на території Львівської спеціалізованої школи І-ІІІ ст. № 69 (вул. Запорізька, 20). Метою такого проекту є створення зони навчання та відпочинку, сприяння здоровому способу життя, а також виховання у дітей молодшого шкільного віку еко-культури. 

ЩО ТАКЕ УРБАН-САД І ЗВІДКИ ВЗЯЛАСЬ ТАКА ІДЕЯ?

Як відомо, робота з рослинами чудотворно впливає на фізичний і психологічний стан людини. Сам сад прагне віддати свою цілющу енергію тому, хто торкається його. Доведено, що посадка квітів та інших рослин прискорює процес одужання людей. Тому садівничу терапію активно використовують в європейських школах, садочках, а також лікарнях, будинках престарілих та реабілітаційних центрах.

 

 На перший погляд нічим не привабливий і досить скромний сад, що розкинувся на території площею 14000 м2 в Радеберзі, поблизу Дрездена, є місцем зустрічі для людей із поганим слухом та зором. Власниця саду Рут Захаріас, жінка-пастор, сама в десятирічному віці втратила зір. Коли 15 років тому вона мала зайнятися реконструкцією будинку і саду, в планах було лише створити гарний парк – вільний простір, в якому відвідувач зміг би пересуватися без сторонньої допомоги, де б він відновив свої фізичні і душевні сили. 

«Сади для сліпих, – каже пастор, – часто створюють люди, які хочуть допомогти хворим, проявляючи своє милосердя, але часто вони не зовсім компетентні. Вони встановлюють таблички з написами, зробленими шрифтом Брайля, або висаджують чагарники в високих грядках, щоб рослини перебували в зоні досяжності руки у стоячому положенні. Це все добре, але такі садівники не розуміють головного: людина має очі на кожному кінчику пальця! Людський ніс здатний вловлювати понад 10000 ароматів! ».

Садова терапія – це усвідомлене використання рослин і природних матеріалів в програмах реабілітації. Робота з рослинами – найстаріший вид терапії, що позитивно впливає на психологічний і фізичний стан людини. Вона включає: легке фізичне навантаження; перебування на свіжому повітрі при роботі в саду (поліпшується координація руху, концентрація уваги, розвивається пам’ять, зорові образи, запахи, звуки, тактильні відчуття і тд, що стимулюють всі органи чуття (звуко-, арома, кольоротерапія і т.п.); установку емоційного контакту з природою та відповідальність за рослини, емпатію (виховується віра в себе і почуття любові до себе, зменшуються агресія і стресова напруга, зростають можливості особистості для соціалізації).

УРБАН-САДИ У ЄВРОПІ

“Сади Принцес” – називають середмістям у місті. Ідея виникла під час подорожі в Гавану, де підсобні господарства в межах міста досить поширені. Але якщо кубинців штовхають на це важкі економічні умови і дефіцит продуктів, то город в центрі Берліна став швидше соціально-освітнім експериментом. «Міські жителі втратили контакт із землею. І дорослим, і дітям, на жаль, знайомі тільки упаковані в целофан овочі з супермаркету. Ми хочемо показати людям, як ростуть овочі та як можна виростити їх корисними для здоров’я,»- розповідає ініціатор проекту. 

Виявилося, що знайти однодумців просто. Після публікації короткої замітки в журналі для допомоги в розчищенні пустиря від сміття прийшла сотня добровольців. Сьогодні «Сади принцес» щорічно відвідують понад 50 тисяч осіб. Різноманітність корисних рослин вражає уяву. На ділянці площею 6 тис. м2 зростає понад 260 сортів овочів і ягід, багато з яких не зустрінеш в звичайному магазині. І це не кажучи про звичайні огірки, горох, капусту, кукурудзу, полуницю…

САДИ ПРИНЦЕС У БЕРЛІНІ

Added Value” – теж є серед чудових прикладів урбан-городів в інших країнах. Це американський проект, з міста Бруклін. Тут існує дві ферми. Першу – “Red hook community farm” – заснували ще в 2001 році на колишньому бейсбольному полі. Зараз вона займає майже три гектари і постачає продукти на місцеві ринки. Тут вирощують лише органічні продукти.

У 2011 році в межах проекту відкрили міський город “Nycha farm”, щоб підтримати ферму і залучити жителів вирощувати продукти в місті і харчуватися здоровою їжею. Проект починався як громадський город, а переріс у справжню ферму. У ферми є свій базар, що відкривається кілька разів на місяць. Саму ж ферму можна відвідати просто так, якщо ви хочете побути на природі. 

УРБАН-САД У БРУКЛІНІ

УРБАН-САД У БРУКЛІНІ

 

 

“Мотика і сонце” – громадський проект під такою назвою функціонує у нашій сусідній країні – Польщі. Вони створюють не просто город, а комплексне місце дозвілля. 

САД У ВАРШАВІ

 

 

 

 

 

 

 

ПОДІБНІ САДИ В УКРАЇНІ

Понад рік тому майже у центрі Києва з’явився перший хаб міського садівництва – “Живий простір”. Поки що він працює як міський город, де кожен охочий може посадити власну грядку. Він працює в двох форматах: міський город і лекторій. Город складається із загальних і особистих грядок. За загальними грядками доглядають всі члени спільноти, на особистих вирощують хто що хоче. Фахівці національного аграрного університету допомогли скласти схему висадки загальних грядок, куди внесли багато невідомих в Україні видів культур, дали деякі насіння і саджанці.

Незабаром запрацює і перший урбан-сад на території школи й у Львові. Через створення простору своїми руками діти навчаться розуміти, що вони можуть зробити важливий внесок у розвиток простору навколо себе і нести відповідальність за нього. На місці «сірого» шкільного двору може бути функціонально використаний сад. Проект сприятиме розвитку освіти та покращенню екологічної ситуації, зокрема збільшенню кількості та якості зелених зон у Львові.

«Зелене подвір’я» буде чудовим місцем відпочинку під час уроків і після занять. Урбан-сад буде площадкою для проведення «польових» уроків: для уроків природознавства – досліджувати та вирощувати рослини, для трудового навчання – майструвати та лагодити грядки, для образотворчого мистецтва – проводити зі школярами пленери.

Зеленою зоною користуватимуться і батьки: вони зможуть проводити там час із дітьми, а також матимуть місце, де зможуть почекати своїх дітей – це сприятиме спілкуванню з іншими батьками та об’єднанню громади. Новий майданчик для проведення вільного часу сприятиме покращенню відносин дітей і батьків.

Урбан-сад слугуватиме майданчиком для різних заходів. Він стане майбутнім літнім майданчиком для ярмарків, виставок, фестивалів та навчання, сприятиме покращенню мікроклімату серед персоналу школи та стимулюватиме розвиток позитивної динаміки відносин місцевої громади та її об’єднання навколо чогось прекрасного та корисного.

Підсумовуючи, урбан-сад –це навчальний майданчик в першу чергу для дітей. Дослідити звідки береться їжа на столі, як вона росте з насінини до плоду – цікавий і захопливий процес. Діти, які вирощують помідори, їдять помідори! Розуміння того, що ми кладемо в свої тарілки, як найкраще це споживати, користь чи шкоду це приносить потрібно не тільки дітям. Також це соціальний город, в якому міські мешканці мають можливість доторкнутись до процесу вирощування рослин, відчути безпосередній контакт з ними, прийняти участь в ярмарках і скористатись бібліотекою насіння. 

Отже, ідея таких садів стане першим подібним екологічним осередком в Україні. Пермакультура – новий напрямок сільського господарства, який максимально враховує природні процеси і не шкодить довкіллю. Його принципи застосовують у багатьох містах світу при створенні так званих “урбан-садів”, які висаджують здебільшого у парках, на подвір’ях навчальних закладів і навіть на дахах будинків.