Як убезпечити себе при покупці житла у новобудові?

   Ще десять років тому в Україні купити квартиру у новобудові було чимось незвичайним і означало, що людина, яка здійснює таку покупку, здебільшого добре забезпечена матеріально. Адже новобудови були радше виключенням, аніж буденністю. Потенційні покупці шукали варіанти квартир зазвичай на вторинному ринку. Протягом останніх років спостерігається стрімкий розвиток будівельного бізнесу: варіантів новобудов є надзвичайно багато – вони різні за класом, за типом, за ціною, а відтак дозволити купити собі житло на первинному ринку сьогодні може практично кожен. Це, звичайно, велика перевага, але там, де є переваги, на жаль, не обійтися і без недоліків. Оскільки зросла кількість будівельних фірм, то й в рази збільшилася конкуренція на будівельному ринку. Кожен забудовник намагається не лише якісно, а й якомога швидше здати свій об’єкт в експлуатацію, і чим більше поспішає забудовник, тим більше страждає якість житла. Як убезпечити себе від покупки, яка є не лише неякісною, а й небезпечною?

   Перш ніж обирати новобудову, потрібно перевірити інформацію про те, хто є забудовником, скільки працює на ринку та скільки об’єктів здано в експлуатацію. Варто також перевірити наявність/відсутність у потенційного забудовника судових позовів проти нього. У відділі продажу Вам зобов’язані надати таку інформацію: реєстраційні документи компанії, ліцензію на будівельні роботи (із зазначенням цільового призначення), документи на земельну ділянку (краще, якщо ділянка у власності забудовника, а не орендована), договір генерального підряду, документи про створення фонду фінансування будівництва (фонду операцій з нерухомістю) і правомірність його створення, дозвіл на будівництво на земельній ділянці, проект забудови, схвалений органами архітектурно-будівельного нагляду, технічний паспорт об’єкта, проект будівництва, поверхові плани. 

   І от, Ви отримали усі документи, перевірили забудовника на відсутність судових позовів і вже готові підписати договір і вкласти перший внесок у свою нерухомість. Але й тут може бути незручна ситуація. До прикладу: виявляється, що в процесі будівництва площа житла збільшилася. Оскільки Ви зробили внесок, доведеться оплатити нові метри. Забудовник часто «здирає за бонусну» площу завищену ціну. А похибка іноді виявляється в 10 м2 і більше. Проконтролюйте, щоб в договорі була вказана різниця не більше 2 м2, за яку, у випадку чого, доведеться заплатити. Причому, за заздалегідь обумовленою, адекватною ціною.

   Гроші вносяться до каси підприємства забудовника або ж сплачуються через банк. Незважаючи на знижки при повній оплаті, перестрахуйтесь і не оплачуйте 100% вартість – це необхідно узгодити і вказати у договорі про інвестування в будівництво. Якщо ж об’єкт виявиться проблемним, то хоч якусь суму збережете.

   Після операції на руках залишаються документи, що підтверджують повну оплату або внесення стартового внеску, договір про купівлю-продаж нерухомості і ключі від квартири, – навіть якщо будинок не завершений, ключі повинні бути.
Деякі забудовники прописують у договорі можливість повернення коштів. На практиці, якщо Ви передумали здійснювати покупку, це складно реалізувати. Забудовник, швидше за все, вже давно вклав Ваші гроші, і в кращому випадку Вам запропонують перепродаж або переуступку (всі права і обов’язки передаються іншому покупцю, таким чином повертаються вкладені гроші).

   Отже, якщо Ви серйозно і професійно візьметеся за покупку квартири, то жоден забудовник не зможе Вас підставити чи обдурити. Попереджений – значить захищений!