Головний архітектор Львова розповів про перспективи знесення “хрущовок” у місті
У Львові немає аварійних житлових будинків, але якщо ухвалять закон про знесення “хрущовок”, то у міськраді обіцяють шукати рішення, яким чином цей процес втілити в життя.
Про це у коментарі для Еспресо.Захід розповів головний архітектор Львова Антон Коломєйцев.
“Наразі не було таких ініціатив щодо даних трансформацій старого житлового фонду. До міськради не звертались жодні забудовники з такими ідеями. Але якщо б новий закон дав можливість мешканцям ініціювати такі трансформації, то очевидно будемо пробувати шукати рішення”, – зазначає Коломєйцев.
Чиновник пояснює, що загалом ідея трансформації районів розглядається в усьому світі. Однак, якщо говорити про Україну, то тут слід зважати на наше законодавство.
“Те, що у Львові є актуальнішим і корелюється з правовою системою, зокрема з правом власності на об’єкти нерухомості, – це покращення стану будівлі, зокрема утеплення. У старих будинків є проблема з розгерметизацією швів у панельних будинках.
Також можливо встановлення ліфтів, адже у 5-поверхівках, здебільшого, немає ліфтів, і це для мешканців незручно. Ось такі проєкти можуть бути реалізовані. Окремі об’єкти є у Львові з надбудовами поверхів. ОСББ можуть залучати інвестора, який би споруджував додаткове житло, а за ці кошти ремонтували б будинок.
А от ініціатив щодо знесення “хрущовок” – не було. Власне, специфіка в Україні полягає в тому, що люди мають право власності на житлові квартири. І це дуже сильно відрізняється, від того, як, наприклад, в Німеччині – там є орендне житло. І нема ОСББ, як у нас, а швидше як акціонерні товариства (якщо перефразувати) співвласників будинків. Їх власність виражається у відсотках від загальної власності, а не в конкретних квартирах.
Німці можуть собі дозволити таку реорганізацію житла. Але це можна робити, коли є інша система власності, ніж у нас “, – пояснив Коломєйцев.
Також, за його словами, на нині у Львові немає аварійного житла 60-х років. А в районах, які найшвидше забудовувались (Виговського, де був перший район “хрущовок”, Панаса Мирного – Угорська, Дністерська, Зелена, Липова алея), місто інвестує у нові хідники, майданчики і впорядковує благоустрій.
“Будь-яка трансформація – це не обов’язково знесення, може бути надбудова. Є моделей багато, але місто не може вирішити і переселити мешканців”.
Нагадаємо, в Україні пройшов громадські слухання законопроєкт Мінрегіону, який може запустити знесення застарілих житлових багатоповерхівок.
Місцева влада повинна провести інвентаризацію: порахувати, скільки застарілого та аварійного житла в їхніх містах. На основі зібраної інформації розроблять проєкти комплексної реконструкції кварталів.
За новим законопроєктом, щоби будинок знесли, а на його місці звели новий, достатньо отримати згоду 75% мешканців. Зараз у законі прописана умова, згідно з якою погодитися повинні всі 100%. А це дає кожному мешканцю право “вето” і можливість блокування процесу.
Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за посиланням: ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ