Інвестиції у нерухомість повертаються: на яких умовах та яке житло купують у 2023 році
Навіщо купують нерухомість в Україні у 2023 році
За даними групи компаній DIM, зараз українці купують нерухомість:
- 80% для власного проживання;
- 10% для інвестування або під оренду, щоб примножити капітал;
- 10% як альтернативу банківським депозитам для збереження коштів.
Тобто серед покупців збільшилася частка інвесторів: протягом 2022 року житло на первинному ринку у 95% купували для розв’язання житлових питань і лише у 5% випадків як інвестиції. До початку повномасштабного вторгнення частка покупців квартир для власних потреб становила 50%, для інвестування — 40%, для збереження коштів — 10%.
Статистика відновлення будівництва ЖК в Україні у 2023 році. Інфографіка ЛУН
Співзасновник та керівний партнер компанії INSPI Development Володимир Семенцов зауважив, що, коли у 2021 році знизилася прибутковість банківських депозитів, інвестування у нерухомість стало найкращим варіантом збереження та примноження статків. Він наголосив, що до початку повномасштабного вторгнення, навіть попри ризики несвоєчасного введення будинку в експлуатацію, інвестування на початкових стадіях будівництва було пріоритетним способом збереження коштів. Адже на стадії котловану можна було придбати квартиру вигідніше на 20-30%, ніж на стадії завершення, і на 30-40% дешевше, ніж після введення будинку в експлуатацію.
Як кажуть аналітики групи компаній DIM, до вторгнення майже 70% угод укладали на квартири у будинках, де зводилися лише перші поверхи. Зараз у фокусі уваги покупців — зменшення власних ризиків, а не збільшення прибутковості: майже 90% угод — це купівля квартир у готових будинках або на фінальній стадії.
«Багато покупців обирають оселі, в яких одразу можна жити. Зацікавленість у придбанні готових квартир від девелопера за останні два роки (2021 та 2022) зросла на 60% і продовжує набирати обертів», — наголошує директорка з маркетингу групи компаній DIM Дар’я Бедя.
Статистика ЖК, що почали будівництво після 24 лютого 2022 року. Інфографіка ЛУН
Хто готовий купувати нерухомість у 2023 році
У вересні 2022-го аналітики ЛУН спостерігали найбільшу відвідуваність ресурсу за весь рік. Хоча вона становила лише 38% від періоду до повномасштабного вторгнення.
Після масованих ракетних обстрілів відвідувачів помітно поменшало. На початку 2023 року цікавість до нерухомості знову почала зростати, а у березні перевищила рівень вересня 2022-го на 15%, а у квітні — на 27%. При цьому майже удвічі зросла кількість звернень потенційних покупців до відділів продажу у квітні порівняно до вересня 2022 року.
За даними ЛУН, серед тих, хто цікавиться купівлею житла в Україні, 49% планують купувати після перемоги, 19% — незалежно від ситуації на фронті.
“Частина відвідувачів — це відкладений попит: люди, які планують придбати квартиру, але чекають перемоги, завершення ракетних обстрілів або ж фіксації лінії фронту», — прокоментувала Олена Унаньян, директорка з розвитку бізнесу ЛУН.
Раніше в інтерв’ю Thepage маркетинг-директор ЛУН Денис Суділковський давав оцінку відкладеного попиту: на його думку, у січні у київській агломерації інтерес до новобудов становив до 30% від показників до вторгнення, у Львові трохи більше, в Ужгороді — 90%.
Статистика завершеного будівництва ЖК після 24 лютого 2022 року. Інфографіка ЛУН
Як змінюються ціни на квартири у новобудовах у 2023 році
Аналітики ЛУН порівняли зростання готівкового курсу долара НБУ у лютому 2022 року з квітнем 2023-го: +38% — від 27,4 до 37,8 грн. Таким чином, ціни на квартири у новобудовах у Києві та області зросли приблизно пропорційно курсу долара: +37% та +39% відповідно. Темпи збільшення цін на новобудови в Одесі та Дніпрі обігнали валютний курс: +43% та 49% відповідно. Зростання цін на нові квартири у Львові становило 77%, в Івано-Франківську — 75%.
Топ-10 міст із найдорожчими новобудовами в Україні у травні 2023-го*
- Київ — 46,7
- Львів — 45,4
- Дніпро — 41,7
- Дніпропетровська область — 37,8
- Закарпатська область — 37,1
- Ужгород — 36,9
- Одеса — 35,9
- Львівська область — 35,2
- Запоріжжя — 34,9
- Вінниця — 34
*За даними ЛУН, тис. грн за 1 кв. м
Основна причина здорожчання новобудов — зростання цін на будівельні матеріали та роботи. Тому попри незначний попит девелоперам невигідно надавати знижки. За даними ЛУН, у квітні акції діяли лише у 21% житлових комплексів на ринку. Проте розтермінування стало одним з найефективніших інструментів, його використовують 74% відділів продажу новобудов у країні: у Дніпропетровській області — 82%, в Івано-Франківській — 87%, у Київській — 71%.
Найчастіше покупцям пропонують розтермінування на 1-2 роки з першим мінімальним внеском 30%, рідше 50%.
Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за посиланням: ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ