Кому війна, а кому мати рідна: які схеми використовують шахраї на ринку житла

І як від них уберегтись

Кому війна, а кому мати рідна: які схеми використовують шахраї на ринку житла
Фото: depositphotos.com

 

Російське вторгнення та вимушене переселення з гарячих точок активізувало аферистів на ринку нерухомості. Які схеми використовують шахраї і як від них убезпечити майно та фінанси, розповіла Mind лідерка команди ідеального контенту в «OLX Нерухомість» Юлія Ковбаса. 

Загалом від початку війни з росією у категорії «OLX Нерухомість» ми деактивували 7% оголошень з порушеннями від загальної кількості контенту. З них 654 публікації з підозрою у шахрайстві. При цьому загальна динаміка порушень у розділі не стала значно більшою – наразі випадки шахрайства складають близько 1% від усіх оголошень.

Як шахраї використовують передоплату? 

Основна шахрайська схема – передоплата за житло. Хоч як дивно це не звучало би, однак класична схема з передоплатою все ще популярна серед шахраїв. Чому українці потрапляють на, здається, відомий всім обман? Маніпуляція, складний психологічний стан та надто високий ліміт довіри.

Класична схема з передоплатою за житло має такий вигляд: шахраї свідомо ставлять спокусливо низьку ціну, щоб зацікавити шукача. Піймавши жертву на гачок, переводять спілкування до сторонніх месенджерів, де і вимагають аванс.

Серед причин може бути нібито право перегляду квартири, попереднє бронювання чи гарантія заїзду. Важливо пам’ятати, що добросовісні орендодавці просять оплату під час підписання договору оренди та передання ключів.

Загалом, за нашими даними, кількість шахраїв на Київщині зменшилась, однак їх активність збільшилась на заході України.

Окрім передоплати з початку повномасштабного вторгнення ринок оренди житла страждав також і від цінових спекуляцій та публікації про неактуальні чи неіснуючі об’єкти.

Спекуляція з ціною оренди

Оскільки в певних регіонах різко виріс попит і потреба в найманому житлі, окремі орендарі вирішили скористатися ситуацією та в кілька разів збільшили вартість оренди за місяць.

Найбільшу кількість спекулятивних оголошень команда ідеального контенту фіксувала саме на початку війни. Так, у березні ми видалили близько 650 таких пропозицій.

Зокрема, зважаючи на те, що в умовах воєнного стану спекуляція суворо карається законом і прирівнюється до мародерства, такі оголошення в компанії ми скеровуємо правоохоронцям.

Пропозиція оренди чужого житла

У список найпоширеніших шахрайських схем на ринку нерухомості також можна додати пропозицію орендувати чуже помешкання.

«Орендар» сам оформлює подобову оренду на квартиру на декілька днів, фотографує житло та публікує в інтернеті оголошення про те, що здає його на довгий термін. Знайшовши клієнтів, аферист показує їм нібито своє помешкання, бере кошти за перший і останній місяць оренди, а іноді й заставу. Після цього псевдоорендар зникає, а нові мешканці невдовзі стикаються зі справжніми господарями, які не знали про їхнє існування.

Щоб не дати себе ошукати, завжди питайте в орендодавця документи про власність на житло та перевіряйте їх достовірність на порталі «Дія» чи в Опендатаботі (вони надають інформацію про нерухоме майно із закритих у воєнний період реєстрів).

Як не потрапити до чорного списку оголошень? 

В OLX оголошення про оренду помешкання деактивують, якщо воно порушує загальні правила публікації платформи чи українське законодавство. Наприклад, містить інформацію про невідповідну ціну, неактуальний об’єкт чи хибне розташування.

Підозрілий контент проходить також перевірку моделями штучного інтелекту. Після цього оголошення може повторно пройти ручну модерацію. У такому випадку наш спеціаліст аналізує повідомлення про порушення, відправляє публікацію автору на редагування або ж взагалі видаляє.

Для того щоб оголошення не опинилося в чорному списку, потрібно:

  • вказувати виважену та правдиву інформацію;
  • надавати зрозумілий детальний опис об’єкта та якісні фото, що передають реальний вигляд і стан квартири чи будинку;
  • встановлювати ціну, яка є наближеною до середньоринкової в мирний час;
  • вказувати актуальне місцезнаходження нерухомості, оскільки переміщення Україною наразі потребує додаткового планування.

Як поскаржитися на підозріле оголошення? 

Насправді кожен користувач OLX може допомогти у боротьбі із шахрайством. Для цього достатньо скористуватися кнопкою «Поскаржитися» під оголошенням. Так можна повідомити про сумнівний контент чи підозру в порушенні.

З грудня 2021 року до лютого 2022 року ми щомісяця обробляли близько 2500 скарг на оголошення про довгострокову оренду. Після ретельної перевірки 48% з них виявилися шахрайством. Вже в березні ми отримали скарги від користувачів на 3600 оголошень, із них 45% випадків були шахрайськими.

Бюро економічної безпеки України запустило сервіс для скарг про необґрунтоване підвищення цін. Кожен українець може сповістити про порушення.

Для цього потрібно написати на електронну адресу zvernennya@esbu.gov.ua або скористатися телеграм-ботом. Про результати опрацювання повідомлень у кожній області можна дізнатись в телеграмканалі.

Кіберполіція обробляє повідомлення про шахрайство за електронною адресою: callcenter@cyberpolice.gov.ua.

Внутрішня програма OLX «Публікуємо правильно» дає змогу повідомити про порушення на сервісі за допомогою інформаційного банера під кожним оголошенням. Включає в себе також додаткові види скарг «Необґрунтовано завищена ціна» та «Шахрайство».

ДЖЕРЕЛО

Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за  посиланням:  ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА   або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ