Плюси та мінуси іпотеки під 7%. Роз’яснення банкірів

Банки, які долучилися до видачі доступних кредитів, оцінили слабкі місця програми.

Банки, які долучилися до видачі доступних кредитів, оцінили слабкі місця програми.
Фото: mind.ua

Банки, які долучилися до видачі доступних кредитів, оцінили слабкі місця програми. Про це йшлося під час круглого столу на тему «Іпотека у 2021 році: як нова держпрограма вплине на розвиток іпотечного кредитування», пише Finclub.

Плюси іпотеки під 7%

«Минулого тижня ми видали перші кредити під 7%. Попит на програму з боку позичальників дуже великий. Ми отримуємо щодня більше 100 дзвінків на контакт-центр. Багато звернень у відділеннях», — заявила перша заступниця голови правління банку «Глобус» Олена Дмітрієва.

Виконавча директорка Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова брала активну участь у запуску цієї програми, тому змогла оцінити її плюси та мінуси.

«З плюсів — це низька процента ставка, що розширяє коло людей, спроможних виплачувати цей кредит. І позичальник подає всі документи для отримання кредиту і компенсації безпосередньо до банку, а не до якоїсь державної структури і комісії, і тому вона не залежить від доброї волі чиновника», — каже Коробкова.

Компенсація розраховується на пів року і зараховується на ескроу-рахунок банку. «Банк поступово списує кошти і не залежить від тимчасових перебоїв із бюджетним фінансуванням», — розповіла вона.

«З позитиву — якщо є прострочення на 30 днів, то компенсація призупиняється. Тобто це постійне стимулювання позичальника, щоб кредит обслуговувався. І якщо протягом трьох місяців кредит не відновиться, то позичальник взагалі втратить цю компенсацію», — попередила Коробкова.

Мінуси

Але є мінуси. «Перший мінус — це те, що ми зараз можемо запропонувати незначний вибір квартир у забудовників, оскільки обмеження програми — це фінансування у вигляді майнових прав і фонду фінансування будівництва. Все інше фінансування програми не дозволяє. А весь ринок зараз — це інвестиційні договори, попередні договори, форвардні контракти. Відповідно усі великі забудовники залишилися поза доступу до потенційних позичальників», — розповіла Дмітрієва.

Ще один мінус назвав заступник голови правління Ощадбанку Антон Тютюн. «Мінус основний — обмеження програми первинним ринком молодої нерухомості до трьох років. Для держави в цілому це плюс, оскільки її задача — запустити будівельну галузь, яка дасть мультиплікатор, але у нас мало такої нерухомості. І цей ринок є обмеженим», — розповів Антон Тютюн.

Банкір пояснює, що квартири у гарних забудовників швидко розкуповуються навіть без кредитів. «У якісного забудовника ще до здачі будинку при 70% готовності вже всі квартири продані. Нічого на ринок не виходить після здачі в експлуатацію. Це якісні забудовники, яких на ринку одиниці», — сказав Антон Тютюн.

Він радить розширювати можливості роботи на первинці. «Щоб житло можна було кредитувати не 3-річне, а хоча б 10-річне, щоб усі нові мікрорайони потрапляли до кредитування. Тоді ця програма стане більш масовою», — впевнений Антон Тютюн.

«Обмеження до трьох років дуже вузьке. 5−10 років — це є фактично та сама новобудова і значно розширює наші кредитні можливості», — підтримала його заступниця директора департаменту роздрібних клієнтів Кредобанку Ольга Муха.

На що скаржаться банки

Скаржаться банки і на ліміт по ставках.

«Певним недоліком є обмеження базової ставки за кредитом — ставка без врахування компенсації не може перевищувати рівня 12-місячного індексу UIRD + 4,5 в.п. для кредитів на придбання побудованого житла, і +7 в.п. на недобудоване житло. Тобто це 13% і 15,5% річних відповідно. Це не відрізняється від ринкових ставок, але деякі банки казали, що це може бути проблемою», — зазначила Коробкова.

Дмітрієва розраховує на пом’якшення урядових вимог. «Із тисячі дзвінків, які ми отримали, найближчим часом видаємо 20 кредитів. Ми очікуємо, що уряд буде вносити зміни до програми і поліпшувати її умови, — каже Дмітрієва. — Із плюсів — це те, що дуже мало обмежень для фізичних осіб. І вона стала доступною для тих, хто раніше її не міг собі дозволити. Тому що зможуть обслуговувати кредит під 7%».

Але не всі банки зможуть працювати на первинці. «Обмеження — високі регуляторні вимоги НБУ. Ми на первинку формуємо резерв 11,5% від портфеля. Це дуже багато, і мало банків зможуть зайти в програму і формувати такі резерви», — розповіла Дмітрієва.

Кому буде доступна іпотека

У програмі можуть брати участь українці, середньомісячний дохід яких і кожного з членів сім’ї за останні шість місяців не перевищує десятикратного розміру середньої місячної заробітної плати у відповідному регіоні України.

Як зазначив заступник міністра фінансів, голова ради Фонду розвитку підприємництва Юрій Драганчук, «в програмі застосовується трирічне бюджетне планування у рамках бюджетної декларації. Тобто кошти передбачатимуться не протягом одного року, а на наступні три роки».

Максимальний розмір такого кредиту обмежений сумою в 2 млн грн, а вартість житла в іпотеку не повинна перевищувати 2,5 млн грн.

Отримати пільговий кредит на житло можна на термін до 20 років, а початковий внесок позичальника повинен бути не менше 25% вартості житла.

Іпотеку під 7% річних можуть взяти тільки ті, хто вперше купує житло і потребує поліпшення умов проживання.

Як писав «Мінфін», 27 січня Кабмін видав постанову про здешевлення вартості іпотечних кредитів. Нова процедура дозволить споживачеві отримати іпотеку під 7% річних.

Спочатку клієнт домовляється з банком про отримання іпотеки. Далі Фонд розвитку підприємництва виплачує банку компенсацію для того, щоб споживач отримав дешеву іпотеку.

ДЖЕРЕЛО

Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за  посиланням:  ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА   або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ 

Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за  посиланням:  ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА   або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ