Податки і збори при продажі нерухомості в 2018 році: скільки заплатять продавці і покупці

Платники податків України самостійно визначають розмір податку на продану ними житлову нерухомість. Виплату фінансового зобов’язання за минулий рік необхідно провести до 1 серпня поточного року.

Держава стягує в державну казну податки і збори з учасників угод купівлі-продажу нерухомості. Офіційні документи про виплату державі фінансових зобов’язань підтверджують учасникам угоди законність операції. 

Подача фізособами податкової декларації про майновий стан і доходи

Відповідно до пункту 49.18 статті 49 глави 2 розділу II Податкового кодексу України (ПКУ), платник-фізособа в поточному році подає податкову декларацію про майновий стан і доходи за минулий календарний рік. Подати декларацію в ГФС необхідно до 1 травня поточного року.

Платник самостійно вибирає спосіб подачі декларації в ГФС:

– особисто або через уповноважену особу;

– поштою з повідомленням про вручення;

– електронною поштою у відповідній формі з виконанням відповідних вимог оформлення документа і цифрового підпису.

Якщо декларація була подана після граничного терміну 1 травня, то розмір податкової виплати визначає орган УКРІНФОРМ.

Фінансові зобов’язання продавця перед державою

Згідно зі статтею 172 ПКУ, продаж фізичною особою нерухомого майна – операція, яка веде до виникнення доходу і підлягає оподаткуванню. Платник податків виконує свої фіскальні зобов’язання самостійно в порядку сплати податку на доходи фізичних осіб (ПДФО).

Відповідно до підпункту 179.7 статті 179 ПКУ, фізособа виплачує зазначену в декларації суму до 1 серпня поточного року. Платник обчислює розмір ПДФО від суми продажу нерухомості. Фізичні особи резиденти України виплачують ПДФО в розмірі 5% від суми продажу житлової нерухомості за таких умов:

– відчужена нерухомість була у власності строком до трьох років;

– особа вчинила за звітний рік більше однієї угоди відчуження майна.

За держреєстрацію договору відчуження майна передбачена сплата державного мита в розмірі 1% від суми угоди. При подібних умовах володіння фізособа-нерезидент України виплачує ПДФО в розмірі 18% доходу від угоди. Продавець, фізособа-нерезидент України, при відчуження нерухомого майна виплачує державний військовий збір в розмірі 1,5% від суми угоди і державне мито в розмірі 1%. Покупець нерухомості зобов’язаний сплатити пенсійний збір в розмірі 1% від вартості угоди.

Коли не потрібно платити податок на продаж нерухомості

Відповідно до пункту 1 статті 172 ПКУ, фізособи звільнені від сплати податку на дохід від продажу нерухомості за таких умов:

– відчужене майно належало власнику більше трьох років;

– відчужене майно було отримано власником у спадок;

– в звітний період здійснена одна операція відчуження майна.

Фінансові зобов’язання покупців нерухомості перед державою

Покупці нерухомості фізичні особи резиденти і нерезиденти України сплачують збір на пенсійне страхування в розмірі 1% від вартості купленого майна. Від сплати збору на пенсійне страхування звільнені угоди дарування нерухомості і договори довічного утримання (догляду).

Пільги при сплаті держмита за купівлю-продаж нерухомості

Згідно з декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 1993 року в редакції 2017 року, від сплати державного мита при купівлі-продажу житлової нерухомості звільнені такі категорії громадян України:

– особи, віднесені до I-IV категорій постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС;

– інваліди Великої Вітчизняної війни та сім’ї воїнів і партизанів, які зникли безвісти;

– інваліди I-II категорій.

Якщо учасники угоди – особи із зазначених пільгових категорій, вони держмито не платять. Якщо один з учасників угоди не має жодних зобов’язань він зобов’язаний сплатити держмито.

Вартість реєстрації купленої нерухомості

Порядок реєстрації права власності на куплену нерухомість визначено постановою Кабінету Міністрів України № 1127 від 25 грудня 2015 року. Державну реєстрацію за заявою одержувача нерухомості проводить уповноважений реєстратор або нотаріус.

Новий власник нерухомості пред’являє державному реєстратору паспорт, оригінал ідентифікаційного коду і заява. Державний реєстратор формує в електронній базі Держреєстру речових прав номер об’єкта власності на перейшла в нове володіння нерухомість і подає заяву в чергу на підтвердження. Заява та номер стверджує Департамент державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції України.

Згідно зі статтею 34 Закону № 51 «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 2004 року в редакції від 04.06.2017, адміністративний збір за державну реєстрацію становить одну десяту частину розміру прожиткового мінімуму для працездатних громадян. Відповідно до статті 7 закону про Державний бюджет України на 2018 рік, щомісячний прожитковий мінімум на одну працездатну особу визначено так:

– з 1 січня 2018 року – 1700 грн; адміністративний збір за державну реєстрацію – 170 грн;

– з 1 липня 2018 року – 1777 грн; адміністративний збір за державну реєстрацію – 177,7 грн;

– з 1 грудня 2018 року – 1853 грн; адміністративний збір за державну реєстрацію – 185,3 грн.

Згідно зі статтею 19 Закону № 52, державна реєстрація проводиться протягом п’яти робочих днів. За реєстрацію в цей термін діють зазначені вище тарифи.

У статті 34 цього Закону визначено тарифи за державну реєстрацію в терміни менше п’яти днів, які може вказати заявник:

– за 2 робочих дня – 1 щомісячний прожитковий мінімум працездатної особи;

– за 1 робочий день – 2 щомісячних прожиткові мінімуми працездатної особи;

– за 2 години – 5 щомісячних прожиткових мінімумів працездатної особи.

З’ясувати особливості оформлення документів для угоди купівлі-продажу житлової нерухомості і правила державної реєстрації права володіння купленої квартирою можна на форумі юридична консультація.

ДЖЕРЕЛО: http://domik.ua/

Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за  посиланням:  ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА   або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ