Що відбувається з комерційною нерухомістю у Києві та у Львові

Що відбувається з комерційною нерухомістю у Києві та у Львові фото
Попит на комерційну нерухомість впродовж минулого року та перших місяців 2024 у Києві збільшився на 65%. Найбільше — утричі, подекуди вп’ятеро, виріс попит на приміщення для кав’ярень, кафе, ресторанів, а також для салонів краси.

 

Ігор Сироватко, Керівник департаменту клієнтського сервісу OLX в Україні та Центральній Азії
Ігор Сироватко,
Керівник департаменту клієнтського сервісу OLX в Україні та Центральній Азії

Ринок нерухомості є одним з тих секторів економіки України, що найбільше відчувають вплив ситуації на фронті та ситуації з міжнародною фінансовою допомогою. Коли новини позитивні та втішні – ринок зростає. Коли новини негативні, а ситуація з наданням фінансової допомоги перебуває у стані невизначеності – громадяни та інвестори значно знижують свій інтерес до нерухомості.

Комерційна нерухомість — особливо чутлива до економічної та воєнної ситуації в країні. Цей сектор перебуває в не найкращому становищі ще з часів пандемії. Війна, що триває, й міграція значної частини населення особливо важко позначаються на ринку комерційної нерухомості. Постійний ризик руйнування інфраструктури внаслідок ракетних обстрілів є великим стримувальним фактором для розвитку бізнесу і, відповідно, апетитів щодо придбання комерційних об’єктів.

Ситуація на ринку

Якщо взяти дані щодо активності продавців та покупців комерційної нерухомості на OLX, то можна зробити такі висновки:

  • Пропозиція на ринку комерційної нерухомості повністю відновилася до рівня початку повномасштабного вторгнення, а у деяких сегментах та категоріях перевершила цей рівень.
  • Проте попит залишається на рівні 70−75% від показника 2021 року.

Зараз недоцільно порівнювати те, як ринок відновився щодо довоєнних чи доковідних часів, адже він дуже сильно змінився. Сьогодні ми маємо зовсім інші параметри ємності ринку і стану інфраструктури.

Якщо схарактеризувати минулий рік на прикладі двох найбільших регіонів на ринку комерційної нерухомості – Києва та Львова, то маємо наступну картину:

2023 рік показав стрімке зростання кількості пропозицій у Києві. Станом на лютий 2024 року ріст становить 79%. Зростали усі сегменти, але найбільший приріст показали комерційні приміщення для сфери обслуговування та хореки: приміщення під кав’ярні, кафе, ресторани, салони краси, медичні центри. Кількість оголошень з продажу комерційних приміщень виросла практично вдвічі. Оголошення про продаж МАФів та приміщень вільного призначення виросли на 90% протягом 2023 року.

У Львові пропозиція збільшувалась набагато повільніше. Цей показник станом на лютий 2024 року становить орієнтовно 20%, але по більшості сегментів зростання було відсутнє. Цього показника вдалось досягнути завдяки приросту пропозицій серед приміщень вільного призначення та офісів.

Попит впродовж минулого року та перших місяців 2024 у Києві збільшився на 65%. Найбільше — утричі, подекуди вп’ятеро, виріс попит на приміщення для кав’ярень, кафе, ресторанів, а також для салонів краси. У півтора раза виріс попит на МАФи, приміщення під СТО, автомийки та АЗС.

У Львові попит виріс на 30%. Найбільше покупці цікавились МАФами, офісами та приміщеннями вільного призначення.

Ціни на комерційну нерухомість зростали нерівномірно — в середньому від 10% до 30%, залежно від категорії нерухомості.

Топ категорій за зростанням ціни у Києві:

  • СТО, автомийки, АЗС — 118%;
  • Виробничі приміщення — 88%;
  • Приміщення під салони краси та клініки — 51%.

Топ категорій за зростанням ціни у Львові:

  • СТО, автомийки, АЗС — 189%;
  • Інший тип приміщень — 116%;
  • Виробничі приміщення — 61%.

Найбільше падіння у вартості продемонстрували МАФи у Києві – 40% у вартості, якщо порівнювати з січнем 2023 року.

Чи варто інвестувати у комерційну нерухомість у 2024 році

Сьогодні плани на майбутнє варто будувати з врахуванням високої ймовірності довготривалості війни. Тому інвестиції у нерухомість залишаються одними з найризиковіших варіантів.

Водночас з погляду ринкової кон’юнктури є сенс інвестувати у комерційну нерухомість. За нинішніх обставин потрібно враховувати, які сфери економіки продовжуватимуть розвиток в умовах війни, а також прогнозувати, які бізнеси покажуть найбільший приріст по її закінченню. Саме в таких умовах потрібно готувати комерційну нерухомість для оренди, чи розглядати її майбутній перепродаж за значно вищими цінами.

ДЖЕРЕЛО

Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за  посиланням:  ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА   або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ