Виклики нерухомості: яким є девелоперський ринок під час «коронакризи»

12 рік поспіль «Forum West» збирає експертів із різних сфер, щоб обмінюватися досвідом та разом шукати виходи з різноманітних криз. Цієї п’ятниці, 4 грудня, відбувся практичний семінар «Forum West: Нерухомість». Подія об’єднала українських експертів і 40 учасників – представників найуспішніших компаній будівельної галузі, проектні компанії, девелоперів, рітейлерів із західної України. Цього разу говорили про кризу, можливий локдаун і об’єднання, яке може врятувати ринок нерухомості.

Організатор форуму Володимир Глащенков зазначає: «Я думаю, що в період таких великих викликів, як емоційних, так і бізнесових, не вистачає якихось таких орієнтирів. Після сьогоднішнього заходу буде більше уявлень про те, що з ринком, куди він рухається і як розвивається, яким чином собі будувати стратегії».

Що відбувається з ринком нерухомості 2020

До карантину в експертів були позитивні очікування від 2020 року із прогнозом щодо зростання роздрібного товарообороту та загалом позитивними споживчими настроями, які притаманні населенню в умовах стабільної економічної ситуації. Ще на початку цей рік характеризувався й високою діловою активністю серед рітейлерів і девелоперів. Але все змінилося під час пандемії коронавірусу.

Весняний тотальний карантин неабияк повпливав не лише на бізнес, що продавав, а й на орендодавців, які втратили під час коронакризи, запевняє керівник департаменту агентських і консультаційних послуг у сфері торговельної нерухомості Cushman & Wakefield в Україні Катерина Весна. Вона й пригадує: «Після карантинних обмежень почалася підготовка до відкриття магазинів, відкриття бізнесу. Вона в різних країнах проходила по-різному». Підприємці отримували падіння орендного доходу.

«Це зумовлено тим, що різні категорії приходили за знижками, тому що товарообороти, відвідуваність – усе це зменшувалося», – пояснює Катерина Весна.

Однак, запевняє експертка, є й позитивні очікування на наступний період. Звичка купувати в ТРЦ – дуже міцна, люди повернуться до звичного укладу достатньо швидко. На руку бізнесу зіграє ще й прагнення до соціалізації після періоду ізоляції.

Катерина Весна from zaxidnet
 

Трохи про ринок складської нерухомості

Промисловість та логістика – переможці «гонки», яку влаштувала пандемія Covid-19. Ці сегменти, власне, і є зараз одними з найперспективніших не лише в Україні, але й у світі.

«Споживачі зараз перепрофільовуються з офлайн-шопінгу в онлайн, і це теж досить позитивно впливає на сегмент складської нерухомості», – каже керівник департаменту аналітики і консалтингу з питань девелопменту нерухомості Cushman&Wakefield в Україні Марта Костюк.

У той час пандемія повпливала і на прискорений перехід до гнучкого робочого місця, яка й поставила питання нових сенсів і цілей для офісів.

«Ми бачимо, що все-таки багато компаній планують повертатися в офіси, в тому числі і в ІТ-сегменті. Тому що для компанії є потреба самоідентифікації. Власне, офісні приміщення – це інструмент, який дозволяє демонструвати компанії, чим вона відрізняється від інших конкурентів. Тому що, коли люди не приходять в офіс, не взаємодіють один із одним, тоді виникає питання: чому я в цій компанії, а не в іншій працюю», – розповідає Марта Костюк.

У цьому вирі нових впроваджень і трендів Львів та його передмістя у сегменті складської нерухомості в останні роки почали розвиватися найдинамічніше серед інших регіонів України.

Саме тому запитувані місячні орендні ставки на якісні приміщення тут становлять 130-200 грн ($4,6-7) за квадратний метр з ПДВ і ОРЕХ.

Станом на сьогодні загальний обсяг ринку об’єктів складської нерухомості у Львові і регіоні оцінюється у приблизно 187 тис. м2. До прикладу, київський ринок складської нерухомості охоплює орієнтовно 1,9 млн квадратів. Однак львівський лише розвивається, і в планах до 2023 року звести ще 300 тис. м2.

Офіси: бути чи не бути?

Анастасія Качан із компанії CBRE Ukraine розповіла, як пандемія вплинула на сновні показники офісного ринку Львова.

«Суттєвою особливістю ринку Львова є те, що основним орендарем, основним споживачем офісів є компанії зі сфери ІТ. Вони по факту формують попит на ринку, і є дуже сильна кореляція між їх поведінкою, планами й темпами росту і, власне, розвитком ринку», – розповідає Анастасія Качан.

Експертка наголошує, що загальна пропозиція офісів зросла на 23% у порівнянні з початком року. Однак перед майбутніми офісами постає низка викликів: потреба ремонт площ, короткострокові гнучкі договори оренди (довгострокові зараз – це великий ризик), наявність у бізнес-центрі додаткових зручностей, великі паркінги.

Новобудови у Львові: як там?

Олена Унаньян із компанії ЛУН пояснює, що у львівському регіоні станом на 1 грудня 2020 року є 429 проектів на ринку житлових новобудов. Із них – 300 новобудов, 129 котеджних містечок. Більшість із цих об’єктів зводить саме Львів.

Олена Унаньян from zaxidnet

Більшість із цих споруд мають необхідні дозвільні документи, частка порушників становить 19%.

Найбільше у Львові житла комфорт-класу, від нього суттєво відстають бізнес-, еліт- та економ-клас.

Щодо середньої ціни за квадратний метр, то найдорожче коштують помешкання у Галицькому районі, також у Франківському та Личаківському. Трохи дешевше житло вартуватиме у Залізничному, Шевченківському і Сихівському районах.

Що змінилося в цінах?

Regional Sales Manager у Інтергал-Буд Катерина Джичка розповідає: «2020 рік для нас, як і для всіх став викликом, але наша сфера постраждала саме в житлі, напевно, найменше. Тому що, порівнюючи з іншими сегментами ринку, такими, як рітейл, ми ще добре себе почуваємо».

Зараз, каже Катерина Джичка, компанія Інтергал-Буд вийшла на докарантинні показники.

Неабияк за останні два роки змінилася ціна на житло у Львові. Вартість помешкання «скаче» залежно від класу. Наприклад, 2018 року середня ціна за квадратний метр у житлі еліт-класу вартувала 1110 доларів США, цього ж року – 1090 доларів. Дорожче стало придбати помешкання в бізнес-класі: там за два роки ціна за квадрат зросла з 730 до 830 доларів США. Економ-клас, який 2018 року вартував 470 дол. США за один метр, зріс на 40 доларів.

Об’єднання зусиль = подолання викликів

Виконавчий директор Асоціації західноукраїнських забудовників Юрій Мартинюк пояснює: «Ми розуміємо, що зараз ринок, якщо не в глобальній ямі, то точно не на підйомі…Такий період, бізнесової стагнації, теж може бути, на нашу думку, використаний в позитиві. Коли ми розуміємо, що збільшувати будівництво, збільшувати свої економічні потужності зараз є надзвичайно складно. Напевно, це момент, коли можна спробувати задуматися, яким чином вистояти зараз і залишитися лідерами на цьому ринку. По-перше, залишитися на цьому ринку».

Конфедерація будівельників України дослідила, що компанії з галузі нерухомості мали такі показники:

  • 43,6% компаній зупиняли роботу підприємств;
  • 10,3% компаній скоротили до 20% співробітників;
  • 74,4% нових проектів не продовжували роботу.
Юрій Мартинюк from zaxidnet
 

Шлях до вирішення проблеми – об’єднатися.

«Ми борсаємося в цьому морі негараздів самостійно, а навколо нас є багато чого. І Covid-19, і корупція в органах державної влади, зараз однією з топ-тем вже рік, чи навіть більше року, зокрема, на ринку девелоперському є функціонування ДАБІ, реформи…І є другий варіант – як каже стара добра приказка «Гуртом і батька легше бити». Тому при об’єднанні, принаймні наш досвід в Асоціації західноукраїнських забудовників, досвід компаній, які працюють у галузевих об’єднаннях і мають можливість відстоювати інтереси галузі показує, що так працювати легше», – зазначив Юрій Мартинюк.

ДЖЕРЕЛО

Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за  посиланням:  ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА     або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ 

 

Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за  посиланням:  ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА   або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ