“Топ-10 питань до забудовників: все, що ви хотіли знати про новобудови”

Клієнти будівельних компаній завжди ретельно стежать за всіма процесами на будівництві та цікавляться динамікою робіт. А під час всеукраїнського карантину виникло багато питань щодо можливих ризиків на будівельному ринку.
 
Адже ті, хто вклав кошти у квартиру, яка ще на стадії проектної документації або на початковому етапі будівництва, хвилюються, чи буде реалізоване обіцяне. Ті, хто очікував на здачу будинку у найближчий час, сумніваються, чи буде це здійснено вчасно. Ті, хто лише планував поліпшувати свої житлові умови, не впевнені робити це зараз чи чекати на зниження ціни.  А може навпаки – варто поспішати, поки будівельні компанії не почали підвищувати вартість відповідно до курсу валют?
Ми зібрали найпоширеніші питання до забудовників. Відповідає на них експерт галузі, генеральний директор будівельної компанії «Ваш Дім» Володимир Гаразд.
 
1. Чи можлива через карантин вчасна здача в експлуатацію житлових будинків?
 
Дійсно, через карантинні обмеження термін здачі будинку в експлуатацію може дещо відтермінуватися. На це є кілька причин, з якими зіштовхнулися майже усі будівельні компанії:
 
  • Зупинка роботи громадського транспорту (деякі будівельники просто фізично не мали змоги доїхати до роботи).
  • Зупинка постачання будівельних матеріалів з Європи.
  • Важливі структури, як от Львівобленерго та Львівгаз, теж працюють з карантинними обмеженнями. Тому підведення газу чи світла відтермінувалося за незалежних від забудовника причин.
Озвученні чинники ми у компанії називаємо викликами, а не проблемами. Це ускладнило роботу, але не унеможливило. Тож ми доклали усіх зусиль, щоб відтермінування здачі в експлуатацію була незначною. Наразі робота на будівельних майданчиках ведеться у повному обсязі.
Нашою перевагою стало те, що будинки перебувають на 92%, 70%, 55% етапах готовності. Компаніям, у яких об’єкти перебувають на етапі котловану, буде складніше впоратися з цими викликами.
 
2. Які ризики варто врахувати, купуючи квартиру у будинку, що наразі перебуває на етапі проектної документації?
 
Якщо ви планували купувати квартиру у розтермінування, а саме будівництво ще не розпочалося, то потрібно дуже ретельно поставитися до вибору будівельної компанії.
 
Радимо обирати забудовника, який вже давно працює на ринку, у якого є реалізовані проекти та немає довгобудів й незбудованих об’єктів. 
 
Краще не звертатися до компаній, які виникли «вчора» та до так званих непрофільних компаній, які нещодавно займалися продажем пиломатеріалів, облицювальними роботами тощо, а тепер пішли у будівництво не маючи досвіду, людського ресурсу та потужностей.
 
Адже якщо у турбулентні часи компанії з досвідом зможуть впоратися із викликами, то інші – навряд.
 
3. Підвищення чи зниження вартості житла. Чого очікувати у найближчий час?
 
Тенденція на зростання цін відстежується вже кілька років поспіль. Адже відбувається постійне зростання вартості будівельних матеріалів, робочої сили, також постійне коливання курсу валют.
 
Ця тенденція точно залишиться без змін, а після карантину ще й посилиться. Коли відкриють кордони, в нас знову буде конкуренція з іншими країнами за будівельників. Більше того, будівельна галузь – частково імпортозалежна, тому зростання долару впливає на нас, відповідно коригування вартості на нерухомість буде.
 
Забудовники, які будують якісне житло, не можуть дозволити собі підміну матеріалів на дешевші, менш якісні, тому ціна таких житлових проектів лише зростатиме у вартості.
 
4. Покупець, який купив квартиру у розтермінування, втратив частину заробітку і немає коштів на черговий внесок. Чи будуть житлові компанії йти на поступки, дозволяти внести кошти пізніше?
 
Покупець має усвідомлювати взаємозалежність та відповідальність двостороннього виконання зобов’язань і бути готовим до альтернативних пропозицій та рішень від житлових компаній. Кожен такий випадок потрібно розглядати через призму можливих наслідків, до яких призведе несплата чергового внеску. Адже своєчасне надходження коштів по зобов’язанням клієнтів згідно графіку виплат, безпосередньо впливає на якість будівництва та своєчасність введення в експлуатацію житлових будинків.  
 
5. У яке житло вигідніше вкладати кошти у кризові періоди: у первинне чи вторинне.
 
Серед переваг первинного ринку – це нова інфраструктура та нові мережі. Мешканці найближчі 10-15 років можуть не хвилюватись щодо функціонування та не витрачатимуть постійно гроші на ремонт.
 
У новобудовах використовують сучасні технології. Архітектори, проектуючи будинок, проводять технічні розрахунки згідно з новими нормами енергоощадження. Таким чином при будівництві використовують новітні та якісні матеріали, аби будинки відповідали нормам сьогодення.
 
Тож якщо говорити щодо якості життя та можливості довготермінової економії – первинне житло кращий варіант.
 
6. На ринку нерухомості помітна велика різниця за вартість квадратного метра у різних будівельних компаніях. Які ризики варто врахувати, якщо обирати житло з найнижчою вартістю на ринку?
 
У часи економічної кризи купівельна спроможність населення знижується, забудовники, відштовхуючись від цього, пропонуватимуть у своїх проектах дешевші й економніші рішення.
 
Тож якщо обираєте таке житло, потрібно розуміти, що це економ-варіант (з найдешевших та найдоступніших матеріалів), адже жодна компанія не будуватиме собі у збиток.
 
Ще одним ризиком може бути – не виконання задекларованого або виконання не в повному обсязі таким забудовником.
ЖК Villa Magnolia компанії «Ваш Дім»
 
7. За якими критеріями визначити та обрати надійного забудовника?
 
Основні критерії – це досвід на ринку, надійність, реалізовані проекти, якість будівельних матеріалів, можливість побачити фізично збудовані будинки, облаштована інфраструктура, відгуки реальних покупців.
 
Не варто обирати забудовника, опираючись лише на красиві візуалізації. Адже
спроектовані фото майбутніх новобудов – це ще далеко не збудований будинок. Потрібно побачити реалізований проект забудовника, оцінити наскільки виконано усе, що декларували.
 
Відповідальний забудовник має дотримуватися такого показника, як нормативна щільність населення на один гектар. Адже від цього залежить якість життя у цьому комплексі.
 
Місце забудови не має бути перевантажене через економію площі. Повинна бути простора та облаштована територія біля будинку. 
Також має бути дотримана достатня кількість паркомісць: як підземні паркінги, так і облаштовані паркомісця для загального користування.
 
8. Як дізнатися, чи якісні матеріали використовувалися для будівництва і чому це важливо?
 
Якщо говорити саме про будівництво, то рекомендовано використовувати керамоблок та цеглу. Адже це теплоощадний матеріал, завдяки якому можна буде економити на опаленні. Для покриття даху бажано використовувати мембрану. Це еластичний та сучасний матеріал, який служить від 50-ти років. Віконні блоки повинні обов’язково мати подвійний склопакет.
 
До прикладу, наша компанія обирає лише перевірені матеріали для закупівлі, які  ми апробували на інших ринках та побачили, що вони працюють. Ми працюємо з топ-5 світових компаній, які виготовляють найякісніші ліфти.
 
9. Ціна квартири у новобудові розраховується з вартості квадратного метру. Що окрім площі входить у цю вартість?
 
Здебільшого у цю вартість включають житлову площу, вхідні двері, вікна та котел для індивідуального опалення. Звісно, якість цього залежить від будівельної компанії. Адже можна обрати найдешевші матеріали та фурнітуру на ринку. А можна обрати якісне та довговічне. До прикладу, вхідні двері, які ми монтуємо у ЖК Villa Magnolia чи ЖК «Ваш Дім» ще ніхто з клієнтів після купівлі не змінював. Адже вони якісні та мають красивий дизайн.
 
У під’їздах наших житлових комплексів зроблений дизайнерський ремонт. І це теж, звісно, включено у вартість квадратного метру.
 
Окрім будівництва, наша компанія також вкладає кошти в інфраструктуру. У нас якісні європейські дитячі майданчики, травмозахисне гумове покриття, відпочинкові зони на подвір’ї, чудовий ландшафтний дизайн з різноманітними зеленими насадженнями.
 
Тож разом із квартирою клієнт отримує облагороджене подвір’я, у якому приємно проводити час.
ЖК «Ваш Дім» на Пасічній
 
 10. На які квартири почастішали запити до забудовників під час карантину?
 
Під час карантину у багатьох змінилося ставлення до власних осель, адже ми там проводимо весь час. Тому комфорт зараз дуже важливий. Для всіх членів родини потрібні власні куточки, облаштовані робочі місця для дистанційної роботи чи навчання.
 
Також помітили, що почастішали запити на квартири з терасами. Адже актуальність відкритих лоджій, терас у цей період зросла.
 
У наших житлових комплексах є вибір таких квартир з великими терасами – 20 – 30 м2. Наразі ми зафіксували всі ціни у гривнях, також діє розтермінування на квартири у новобудовах.