Земельні зміни: новації у законодавстві

Вже з 1 січня 2018 року набуло чинності положення Львівської міської ради про встановлення розміру вартості орендної плати за землю у м. Львові.

До цього часу майже 2 роки розмір орендної плати встановлювався здебільшого індивідуально для кожного землекористувача, а тому дуже часто плата за оренду аналогічних земельних ділянок могла бути дуже різною. Зважаючи на те, що господарська діяльність на динамічному ринку львівської нерухомості є одним з важливих елементів наповнення бюджету міста, встановлення чітких умов надходження грошей від оренди комунальної землі мають велике значення як для міста, так і для бізнес середовища, яке вимагає зважених та справедливих правил для своєї діяльності.

Отож обидві сторони зацікавлені на паритетних умовах формувати ставку орендної плати за користування землями громади, задля встановлення єдиних економічно обґрунтованих тарифів у цій сфері. Понад рік тому Асоціація західноукраїнських забудовників виступила ініціатором створення спеціальної робочої групи, яка мала на меті провести фахове обговорення проекту нового Положення. Новий документ мав врегулювати питання вартості оренди за землю у м. Львові, на засадах долучення до цього процесу усіх зацікавлених осіб та з обов’язковим врахуванням думки бізнес середовища і громадськості.

Що змінилося протягом першого місяця чинності ухвали нам розповіла в.о. Начальника управління земельних ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради п. Ельвіра Колос.

Пані Ельвіро, вже місяць як у Львові діє нове Положення про встановлення розміру вартості орендної плати за землю. Як було до його прийняття і які зміни можна спостерігати зараз?

За загальним правилом, орендна плата за землю встановлюється у розмірі 3% від нормативно-грошової оцінки земельних ділянок, за винятком випадків, передбачених положенням. Наприклад, якщо у нас раніше  для автозаправних станцій оренда була 10%, то зараз ставка підвищилась до 12%. Змінилася також ставка по орендній платі за користування земельними ділянками під багатоповерхове житлове будівництво. Тобто, якщо раніше розрахунок ставки оренди визначався з огляду на положення податкового кодексу та рішення сесії міської ради по кожній угоді, то в новому Положенні з врахуванням пропозиції Асоціації західноукраїнських забудовників, ми дійшли згоди розбити ставки земельних податків в залежності від розміру земельної ділянки.

Тепер величина орендної плати безпосередньо залежить від площі земельної ділянки, якою користується заявник. Зокрема, орендна плата за земельні ділянки, надані в оренду для будівництва та/чи обслуговування багатоквартирних житлових будинків тепер становить:

– 10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею до 0,5 га включно.
– 9 % за земельну ділянку площею від 0,5 га до 1,0 га включно.
– 8 % за земельну ділянку площею від 1,0 га до 2,0 га включно.
– 7 % за земельну ділянку площею від 2,0 га до 3,0 га включно.
– 5,5 % за земельну ділянку площею від 3,0 га до 4,0 га включно.
– 4,5 % за земельну ділянку площею понад 4,0 га.

Тобто положення прописано так, щоб було комфортно двом сторонам: міській раді та підприємцям?

Так, це одна з головних новацій, яку підтримала Львівська міська рада після обговорення та узгодження її з представниками профільного бізнесу.

Це дало можливість в новому Положенні змінити ставки оренди за користування земельними ділянками громадянами. Якщо раніше оренда за загальним правилом також становила 3%, то зараз ми зробили детальнішу градацію.  Наприклад для обслуговування індивідуальних житлових будинків розмір орендної плати дорівнює 0,1%, а це суттєве пониження і, зрозуміло, що це полегшує мешканцям їхні фінансові зобов’язання за користування землею. ОСББ тепер сплачуватимуть 1%, гаражно-будівельні кооперативи – 1%, релігійні громади – теж 1%, хоча колись було 3%. 

Голосування за цю Ухвалу було у травні минулого року, тобто ще з травня ці зміни не діяли?

Згідно чинного законодавства, коли приймається рішення про зміну ставок орендної плати, то воно повинно бути прийняте до 15 липня поточного року, а набирає чинності воно вже з 1 січня наступного бюджетного року. Тож, оскільки  ухвала була прийнята 25.05.2017 р. то її  положення згідно закону починають діяти з 01.01.2018 року.

Окрім цього варто зазначити, що орендна плата – це договірна ціна, яка встановлюється в угоді. Однак ми зробили вибірку договорів, які були укладені ще до нового року, і вона показала, що за цей період укладено близько 10 договорів, які вже враховують норми нового Положення.

25 січня в нас відбулася сесія міської ради і зараз ми очікуємо, що найближчим часом до управління звертатимуться люди стосовно підписання договорів відповідно до рішень, ухвалених на цій сесії. При укладенні таких правочинів в обов’язковому порядку буде застосовано ті ставки, які прописані вже у нині чинній ухвалі.

Чи це допоможе підвищити кількість надходжень до бюджету?

Наповнення, звісно, буде у бюджеті. Але це буде певна рівновага між бізнесом та громадянами. Тобто, наше положення фактично полегшує фінансове навантаження для громадян, які сплачують за користування земельними ділянками. Наприклад, для обслуговування свого приватного житлового будинку. А щодо бізнесу, то саме їх пропозиції ми врахували при формуванні вартості оренди за землю, а тому можна ствердно сказати, що нове Положення збалансовано враховує інтереси як громади, так і підприємців.

Тобто, кожна земельна ділянка матиме фіксовану ціну, від чого вона залежатиме?

Будь-яка орендна плата залежить від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. Спочатку береться витяг про нормативно-грошову оцінку у Держгеокадастрі і на підставі неї ми розраховуємо плату із застосуванням наших ставок. Ми постаралися, щоб така градація підходила усім.

Розмовляла Уляна Стефанишин.