ДАБІ реформувати, Інспекцію з містобудування створити, дію постанови про держархбудконтроль зупинити!

Мінрегіон оприлюднив проєкт Постанови Кабінету Міністрів України «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду».
Проєктом запропоновано утворити Державну інспекцію містобудування України, за якою закріпити функцію здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а за Держархбудінспекцією залишити дозвільну та реєстраційну функції.
 
Також запропоновано скасувати ліцензування виконавців робіт та передбачити персоніфіковану сертифікацію відповідальних виконавців робіт, закріпивши цю функцію за Міністерством розвитку громад та територій.
 
Метою прийняття проекту акта є зменшення рівня корупції у сфері державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду шляхом здійснення реформування системи органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, що підвищить ефективність його здійснення та розмежує існуючі повноваження дозвільних і реєстраційних функцій ДАБІ від здійснення архітектурно-будівельного контролю та нагляду Державною інспекцією містобудування України (ДІМУ).
 
Змінами запропоновано, фактично, створити кілька державних структур у сфері містобудування:
 •  Державну архітектурно-будівельну інспекцію України (ДАБІ) (реформувати)
 •  Державну інспекцію містобудування України (ДІМУ)
 •  Державну сервісну службу містобудування України (ДССМУ)
 •  Державне агентство з питань технічного регулювання у містобудуванні України
Проєктом Постанови передбачається:
 • Зупинити дію постанови КМУ від 23 травня 2011 р. №553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю»
 • Визнати такими, що втратили чинність:
 1. ПКМУ від 5 грудня 2007 р. № 1396 «Про ліцензування господарської діяльності, пов’язаної із створенням об’єктів архітектури»
 2. ПКМУ від 30 березня 2016 р. № 256 «Деякі питання ліцензування будівництва об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми та значними наслідками)»
Запропоновано ввести можливість оскарження рішень про реєстрацію або повернення декларації, рішень про видачу або анулювання дозволу на виконання будівельних робіт та рішень про відмову у видачі сертифіката у порядку адміністративного оскарження Мінрегіоном.
Згідно проєкту також вводиться поняття «огляд об’єкту» та запроваджуються чек-листи:
 • При здійсненні виїзного огляду об’єкту будівництва на місцевості з фотофіксацією об’єкту при прийнятті в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта
 • Прийняття документів в ЦНАП для отримання дозволу на початок виконання будівельних робіт для нового будівництва, реконструкції та капітального ремонту об’єкта будівництва
 • Перевірки посадовою особою ДССМУ документів для отримання дозволу на початок виконання будівельних робіт для нового будівництва, реконструкції та капітального ремонту об’єкта будівництва
 • Перевірки посадовою особою ДССМУ документів для отримання дозволу на початок виконання будівельних робіт для об’єктів реставрації у складі
Огляд об’єкту: «Під час розгляду питання прийняття в експлуатацію об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, орган державного архітектурно-будівельного контролю має право оглядати об’єкт. Під час такого огляду посадова особа 2 органу державного архітектурно-будівельного контролю для з’ясування питань щодо достовірності відомостей у поданих документах, відповідності проводить з’ясування наявності виконавчої документації у обсязі, передбаченому державними будівельними нормами та матеріалів технічної інвентаризації, а також здійснює фото- та відеофіксацію.»
 
Ⓒ 2020