КОНФЕДЕРАЦІЯ БУДІВЕЛЬНИКІВ УКРАЇНИ ЗАКЛИКАЄ ДО ВІДНОВЛЕННЯ ЛІЦЕНЗУВАННЯ

У рамках реформи системи архітектурно-будівельного контролю було проголошено рішення про повне скасування ліцензування у будівельній галузі. Вже більше року фактично зупинено процес видачі нових ліцензій у будівельній галузі, а саме для будівництва об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.

На сьогоднішній день здійснювати діяльність у сфері будівництва можуть лише ті, хто отримав ліцензію до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2020 № 219. Як наслідок, наразі при необхідності виконання будівельних робіт новоствореними організаціями та підрядниками, останні вимушені звертатися до компаній-посередників або викуповувати корпоративні права компаній з раніше отриманими ліцензіями.

Це значний удар по розвитку будівельного сектора. Мало того, що новим компаніям зупинили видачу ліцензій, але й повністю унеможливили заміну ліцензії в разі, наприклад, підтвердження безстроковості, можливості проведення нових видів робіт або у випадку, якщо відбуваються зміни у фірмі – ліцензіаті. Тобто йдеться не тільки про закритий доступ до ринку нових компаній, але й про порушення рівності існуючих гравців галузі.

За результатами розширеного засідання Ради директорів КБУ, що відбулось 25 травня, Конфедерація звернулась до:

  • Президента України Володимира Зеленського;
  • Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля;
  • Міністра розвитку громад та територій України Олексія Чернишова;
  • Голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрія Клочка;
  • Заступника Голови Комітету ВР України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олени Шуляк.

Допоки в рамках майбутньої реформи архбудконтролю буде розроблено новий спрощений порядок ліцензування, прибравши в ньому можливі корупційні чинники, якими найбільше зловживали, на перехідний період закликаємо  здійснити наступне:

  • відновити попередній порядок здійснення ліцензування, зокрема шляхом відновлення дії скасованої Постанови КМУ “Деякі питання ліцензування будівництва об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми та значними наслідками” № 256 від 30 березня 2016 р.;
  • тимчасово визначити органом ліцензування – ДАБІ, до тих пір, поки не почне функціонувати ДІАМ (виконання повноважень в повному обсязі ДІАМ може здійснювати після того, як буде прийнято на роботу 30% співробітників).