Набрав чинності новий порядок присвоєння адрес об’єктам будівництва та об’єктам нерухомого майна

01 липня 2019 року набрав чинності Порядок реалізації експериментального проекту з присвоєння адрес об’єктам будівництва та об’єктам нерухомого майна, затверджений Постанову КМУ №367 від 27.03.2019 року «Деякі питання дерегуляції господарської діяльності».

 Також Постановою №367 внесено зміни до Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів та Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (ПКМУ №1127 від 25.12.2015 року). Зокрема, з 01.07.2019 року змінено форми повідомлень та декларацій ДАБІ!

 До 01.07.2019 року чинним законодавством не було врегульовано єдиний порядок присвоєння адреси закінченому будівництвом об’єкту, що на практиці призводило до вирішення цих питань органами місцевого самоврядування та місцевими державними адміністраціями на власний розсуд, зокрема, інколи шляхом штучного ускладнення для замовника будівництва процесу присвоєння адреси об’єкту нерухомого майна.

Присвоєння адрес з 01.07.2019 року

Адреса об’єкта будівництва, адреса об’єкта нерухомого майна – унікальна структурована сукупність реквізитів, яка використовується для ідентифікації об’єкта та визначення місця його розташування  на місцевості. Порядок визначення реквізитів адреси об’єкта будівництва, об’єкта нерухомого майна Мінрегіон має затвердити до 01.07.2019 року. Проте зазначений порядок на сьогодні відсутній!

Уповноважений орган з присвоєння адреси з 01.07.2019

Рішення про присвоєння або зміну адреси об’єкта будівництва, об’єкта нерухомого майна приймає уповноважений орган містобудування та архітектури.

 Уповноваженим органом з присвоєння адреси може бути:

 • виконавчий орган сільської, селищної, міської ради — якщо об’єкт розташований у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради;
 • районні в м. Києві державні адміністрації — якщо об’єкт розташований у межах території, на яку поширюються повноваження районної у м. Києві державної адміністрації;
 • місцева державна адміністрація — якщо об’єкт розташований у межах території, на яку не поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради або районних у м. Києві державних адміністрацій.

 Адреса об’єкта будівництва, об’єкта нерухомого майна не присвоюється тимчасовим спорудам, а також іншим об’єктам будівництва та об’єктам нерухомого майна, перелік яких визначається Мінрегіоном.

 Вказаний перелік Мінрегіон мав затвердити до 01.07.2019 року! Проте зазначений перелік досі відсутній!

Порядок присвоєння та зміни адреси об’єкта будівництва

Адреса об’єкту будівництва (крім номеру окремої частини об’єкта) присвоюється за вибором замовника будівництва:

 Присвоєна адреса об’єкта будівництва вказується в містобудівних умовах та обмеженнях (як місце розташування об’єкта) або будівельному паспорті. У містобудівних умовах та обмеженнях і будівельному паспорті додатково зазначаються відомості про дату та номер рішення уповноваженого органу з присвоєння адреси про присвоєння адреси об’єкту будівництва та найменування такого органу.

 З дати прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта присвоєна відповідно до нового Порядку адреса об’єкта будівництва автоматично вважається адресою об’єкта нерухомого майна та не потребує прийняття додаткових розпорядчих документів відповідними уповноваженими органами з присвоєння адреси.

Замовник будівництва протягом п’яти робочих днів з дня реєстрації декларації про готовність об’єкта до експлуатації або видачі відповідного сертифіката забезпечує направлення в електронній формі повідомлення про прийняття в експлуатацію об’єкта нерухомого майна відповідному уповноваженому органу з присвоєння адреси.

 За присвоєння адреси об’єкта будівництва, об’єкта нерухомого майна плата не стягується.

 Уповноваженому органу з присвоєння адреси забороняється вимагати від замовника будівництва не передбачені Порядком документи для прийняття рішення про присвоєння та зміну адреси об’єкта будівництва, об’єкта нерухомого майна.

 Уповноважений орган з присвоєння адреси протягом п’яти робочих днів з дня отримання від замовника будівництва документів:

 • приймає рішення про присвоєння адреси об’єкту будівництва;
 • оприлюднює рішення про присвоєння адреси об’єкту будівництва на своєму офіційному веб-сайті (за наявності) або в друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (за відсутності веб-сайту);
 • забезпечує внесення інформації про присвоєння адреси об’єкту будівництва до реєстру адрес, який ведеться відповідно до Положення про містобудівний кадастр;
 • забезпечує розміщення скан-копії рішення про присвоєння адреси об’єкту будівництва в реєстрі містобудівних умов та обмежень.

Підставами для зміни адреси об’єкта нерухомого майна з 01.07.2019 року є:

 • зміни в адміністративно-територіальному устрої;
 • зміна назви адміністративно-територіальної одиниці, вулиці або назви гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об’єкта;
 • об’єднання та поділ вулиць;
 • об’єднання, поділ об’єкта нерухомого майна, виділення частки з об’єкта нерухомого майна;
 • упорядкування нумерації об’єктів нерухомого майна.

Особливості присвоєння адреси об’єктам щодо яких будпаспорт або МУО видано до 01.07.2019

Якщо замовнику будівництва надано будівельний паспорт або містобудівні умови та обмеження до набрання чинності новим Порядком (тобто до 01.07.2019 року), такий замовник може звернутися до відповідного уповноваженого органу з присвоєння адреси із заявою про присвоєння адреси: об’єкту будівництва (до прийняття закінченого будівництвом об’єкта в експлуатацію) або об’єкту нерухомого майна (після прийняття об’єкта в експлуатацію). Порядком передбачений вичерпни перелік необхідних документів (серед яких обов’язковим, зокрема, є викопіювання з топографо-геодезичного плану у масштабі М 1:500 із зазначенням місця розташування запланованих об’єктів будівництва, а також головного входу до будинку (для будинків)).

 Індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки,які будуються (збудовані) на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та яким не присвоєно адресу об’єкта будівництва під час надання будівельного паспорта або містобудівних умов та обмежень у порядку, визначеному цим Порядком, не потребують прийняття рішення про присвоєння адреси.

Адресою такого об’єкта вважається місце розташування земельної ділянки, на якій споруджено відповідний будинок згідно з документом, який посвідчує право власності на земельну ділянку.

 Також порядок містіть розділ щодо особливостей присвоєння адреси самочинно збудованому об’єкту нерухомого майна, на яке визнано право власності за рішенням суду.

  Містобудування в Україні

 

ДЖЕРЕЛО: http://dreamdim.ua/