Результати засідання Ради директорів КБУ, яке відбулось 16 березня 2023 року
16 березня 2023 року відбулось засідання Ради директорів #КБУ, на якому були обговорені особливості роботи бізнесу в умовах воєнного стану.
Відкрив засідання зі вступним словом Президент Конфедерації будівельників України — Лев Парцхаладзе.
Під час звернення він розповів про найбільші реалізовані проєкти КБУ. Зокрема, про масштабний міжнародний будівельний форум: RECOVERY CONSTRUCTION FORUM у Варшаві, який був проведений спільно з Premier Expo, в рамках виставки ReBuild Ukraine. Форум відбувся за підтримки Федерації європейської будівельної промисловості (FIEC). На заході було представлено близько 1000 компаній, об’єднанні спільним прагненням допомогти та підтримати Україну. Обговорені плани відновлення та конкретні потреби понад 20-ти постраждалих громад України. Лев Парцхаладзе зауважив, що такі заходи мають на меті прискорити процеси відновлення України.
Під час засідання Ради директорів КБУ розглядалися питання щодо змін в законодавчій базі, створення Агентства відновлення, нових ініціатив міжнародних партнерів, про які детально розповіли запрошені представники влади.
До обговорення також долучились:
- Голова партії «Слуга народу», Голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування — Олена Шуляк;
- заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України — Наталія Козловська;
- тимчасовий виконувач обов’язків Голови Державної інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ) — Олександр Новицький;
- директор Фонду енергоефективності України — Єгор Фаренюк;
- Голова правління Акціонерного товариства «Українська фінансова житлова компанія» (Укрфінжитло) — Євген Мецгер;
- народні депутати — Андрій Клочко, Олексій Красов, Андрій Стріхарський, Ольга Василевська-Смаглюк.
Олена Шуляк виділила ключові пункти майбутньої відбудови України, на яких наразі зосереджена увага держави. Серед них:
- оперативність та швидкість;
- покращення стандартів безпеки та енергоефективності;
- підвищення екологічності будівництва, розробка норм утилізації та переробки будівельного сміття.
Вона наголосила також на необхідності співпраці влади та будівельної спільноти: «Долучайтесь, ми дуже потребуємо вашої допомоги, експертизи у розробці нових стандартів та документації».
Щодо законопроєкту № 7198 «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації», який нещодавно був підписаний Президентом України Володимиром Зеленським. Як повідомила Голова Комітету ВРУ, Україна вже отримала частину коштів для його реалізації. Закон можна буде реалізувати вже в травні поточного року, що, на її думку, має оживити будівельний ринок.
Наостанок Олена Шуляк сподівається, що Комітет разом з урядом запустить програму пільгового кредитування на первинному ринку. За якою певні категорії населення (військовослужбовці, вчителі, медики, ветерани) зможуть отримувати квартири у пільгову іпотеку.
Наталія Козловська звернула увагу присутніх на те, що з 1 березня 2023 року вже набули чинності оновлені державні будівельні норми (ДБН) щодо закладів охорони здоров’я, які були високо відзначені міжнародними спеціалістами, зокрема, Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Така відзнака стала можливою завдяки злагодженій роботі профільного Міністерства та архітекторів.
Пані Наталія зауважила: «В цьому році одним з пріоритетних напрямків Мінвідновлення стане стандартизація наявних ДБН та завершення розпочатих проєктів змін до діючих. До кінця березня 2023 року планується завершити оцифрування всіх будівельних норм».
Окремо було обговорено тему утилізації будівельного сміття. На її думку, для розв’язання цієї проблеми, доцільним буде проведення окремих зустрічей із залученням членів КБУ для обміну досвідом в цьому напрямку.
Олександр Новіцький прокоментував своє призначення: «Ніяких тимчасових завдань не існує». Спираючись на свій попередній досвід роботи в ДІАМ, він підтвердив збереження досягнень та векторів розвитку, що були визначені попереднім Головою, а саме:
- відкритість і прозорість;
- антикорупційну діяльність;
- цифровізацію і якісні сервіси.
Пріоритетними напрямками діяльності ДІАМ залишаться комунікація та превенція корупції.
Пан Олександр також звернувся до будівельників: «Прошу вас стати нашими агентами на місцях. Довести власним прикладом, що ми залишимо корупцію в минулому. Лише спільні зусилля бізнесу та влади можуть дати якісні зміни у галузі».
Єгор Фаренюк розповів присутнім про актуальні проєкти Фонду: «Сьогодні ми знаходимось на стадії реалізації пілотного проєкту програми «Віднови дім», який передбачає фінансування в розмірі 5 млн євро (приблизно 200 млн грн). Наразі маємо: 68 будинків-учасників програми, 40 заявок на участь вже схвалені, є перші завершені проєкти. Водночас близько 25 проєктів повністю або частково завершені по програмі «Енергодім». Загалом подано заявок на суму 170 млн грн».
Також він зазначив, що в умовах викликів сьогодення пріоритетним напрямком діяльності Фонду енергоефективності є відновлення пошкоджених житлових будинків внаслідок військової агресії рф.
«Я вважаю, що ми зможемо знайти рішення та працювати ще більш потужно, ніж в попередньому році. Ми будемо впроваджувати заходи і допомагати співвласникам багатоквартирних будинків зменшувати витрати на опалення й електроенергію, а також відновлювати пошкоджені будинки», – резюмував Єгор Фаренюк.
Євген Мецгер, Голова правління Укрфінжитла під час засідання зазначив про результати програми “єОселя” та розповів, що Укрфінжитло активно працює над залученням додаткового фінансування.
“Приблизно в квітні поточного року ми плануємо запустити та погодити через Кабмін масову іпотеку, як і обіцяли. Вже напрацьовані пропозиції з банками, тобто зміни до Постанови №856, яка регламентує нашу програму. Зокрема, йдеться про вирішення питання щодо військових ризиків — за них відповідатиме будівельна компанія, а не банки. Також скасовано реєстрацію оцінки Фонду держмайна України та ініційовано збільшення першої одноразової комісії з 0,5% до 1%”, – повідомив Євген Мецгер.
Також він акцентував, що масова іпотека буде запущена виключно на первинному ринку, клієнти не матимуть змоги купувати квартири на вторинному ринку.
У ході засідання відбувся діалог представників влади та членів КБУ щодо важливості залучення громадськості та бізнесу до обговорення актуальних питань будівельної галузі: розробки та оновлення законодавчої бази, нових ініціатив уряду та майбутньої відбудови України тощо.
Під час засідання традиційно до КБУ приєднались нові учасники. До складу Ради директорів КБУ:
- ТОВ «ВЕКА Україна»
- ТДВ СК «ГАРДІАН»
- БПП «ФІРМА «НОМІНАЛ»
- ТОВ «ПЕНЕТРОН Україна»
- ТОВ «ТЕРВІКНОПЛАСТ»
- ТОВ «АРХІТЕКТУРНО-ПРОЕКТНА СТУДІЯ»
- ТОВ «ГЛІДЗ УКРАЇНА»
- ТОВ «АЛЬЯНС НОВОБУД»
- АО «ЮРИДИЧНА ГРУПА EUCON»
- ТОВ «АФ «М.Т.Д. Аудит»
До складу дійсних членів КБУ:
- ТОВ «РОДИНА ЕНЕРДЖІ ГРУП»
- ТОВ «СКАЙЛІФТ ІНЖИНІРИНГ»
ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!🇺🇦
СЛАВА УКРАЇНІ!