СТР скерувала в мерію листа щодо захисту інвестиційних прав

Компанія-інвестор СТР скерувала в мерію офіційного листа щодо захисту інвестиційних прав та інтересів. Відповідне звернення 3 грудня на засіданні виконавчого комітету зачитав заступник міського голови Львова з містобудування Любомир Зубач.

«Львівська міська рада отримала листа від компанії СТР, у якому висловлена позиція щодо останніх подій. І цей лист підтверджує, що ті речі, які трапились, не мають персоналізованого характеру, а переходять у зовсім іншу площину — площину інвестиційного клімату в Україні, площину захисту інвестицій.

Компанія СТР висловлює глибоке занепокоєння. У її листі в повному обсязі спростовано ті закиди, які були підставою для оголошення підозри. Компанія стверджує, що набуття земельної ділянки відбулося абсолютно прозоро і відповідно до чинного законодавства. Мало того, є рішення суду, яке остаточно констатувало, що ця земельна ділянка є власністю громади Львова. Також йдеться про те, що її викуп відбувся відповідно до висновку експертів і також повністю відповідає чинному законодавству. Окрім того, компанія звертає увагу на те, що за період 2016−2019 СТР обґрунтовано планувала отримати доходу близько 13 млн євро, створити в Україні понад 3000 робочих місць та наповнити бюджети всіх рівнів на суму понад 100 мільйонів гривень. Також СТР вже сплатила майже 7 мільйонів гривень земельного податку за цю ділянку, незважаючи на блокування можливості її використання, а також 52 мільйони гривень вартості земельної ділянки, та надалі несе збитки, сума яких накопичується, у зв’язку з тим, що правоохоронці не дають можливості почати роботу.

Серед партнерів компанії CTP — а це більше 500 міжнародних компаній — визначна кількість тих, які хотіли б разом із нами інвестувати в Україну. Однак, така ситуація змушує їх утриматись від цього”, — зазначив Любомир Зубач.

За словами заступника мера Львова з фінансово-економічних питань Геннадія Васьківа, ситуація, що сталась, дуже боляче вдарила по іміджу Львова та України і їхньому інвестиційному клімату.

«Минулого тижня я мав кілька зустрічей і телефонних розмов з іноземними компаніями — потенційними інвесторами. Усі вони дуже з подивом дивляться на ситуацію щодо СТР. Маємо інформацію, що, скажімо, деякі з тих, хто був готовий розглядати наступного року купівлю земельних ділянок в промислових зонах Львова, зараз беруть паузу. Мотивують це дуже простим прикладом: якщо легальна угода, яка була укладена та акцептована членом-аудитором Великої четвірки KPMG, на сьогодні ставиться в Україні під сумнів, то це сигнал для міжнародних компаній, що тут, в Україні, не працює право. Дуже важливо якомога швидше знайти рішення, адже це стримуватиме розвиток міста Львова і не тільки. А це загроза для всієї України та інвестицій загалом», — зазначив Геннадій Васьків.

Подаємо текст листа від компанії, якого підписав Ремон Вос, директор СіТіПі Інвест та СіТіПарк Львів:

«Компанія «СіТіПі Інвест» (Чеська республіка) є міжнародним девелопером та оператором індустріальних парків та складських приміщень.

CiTiПі Інвест є власником мережі CТPark, найбільшої інтегрованої системи бізнес-парків преміум-класу в Центральній та Східній Європі, що має понад 5,5 мільйонів м кв площ класу «А» в понад 95 парках у семи країнах. Мережа CТPark вміщує в собі понад 400 найновітніших компаній у світі, у яких працюють понад 70000 працівників.

Оскільки CTP є власником бізнес-парків, довгострокове бачення CTP узгоджується із зацікавленими сторонами: клієнтами, працівниками таких парків та навколишніми місцевими громадами.

Компанія «СіТіПі Інвест» у 2015 році здійснила інвестиції в Україну шляхом створення Товариства з обмеженою відповідальністю «СіТіПарк Львів» («СіТіПарк Львів»), яке придбало у Львівської міської ради земельну ділянку з кадастровим номером 4610137500:12:003:0006 («Земельна ділянка») для створення та функціонування першого в Україні індустріального парку «Рясне-2».

CiTiПарк Львів було затверджено як переможця конкурсу з вибору керуючої компанії Львівського індустріального парку «Рясне-2».

Ухвалою № 5029 від 27 серпня 2015 року Львівська міська рада передала в оренду Земельну ділянку СіТіПарк Львів як керуючій компанії індустріального парку «Рясне-2». Відповідний договір оренди №Ш-3692 було укладено 15 вересня 2015 року.

У подальшому на підставі ухвали Львівської міської ради № 24 від 17 грудня 2015 року між Львівської міською радою та СіТіПарк Львів було укладено договір купівлі-продажу Земельної ділянки № 128 від 28 грудня 2015 року.

Право власності СіТіПарк Львів на Земельну ділянку було зареєстровано 31 грудня 2015 року, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та даними Державного земельного кадастру.

Mи запевняємо, що процедура придбання Земельної ділянки відбувалася прозоро, з повним дотриманням законодавства України з боку СіТіПарк Львів.

Однак CiTiПарк Львів не мало можливості повноцінно розпочати створення першого в Україні індустріального парку внаслідок незаконних перешкод з боку Генеральної прокуратури України, Державної фіскальної служби України, а також окремих мешканців села Рясне-Руська, Львівської області.

Зокрема, у 2017 році Рясне-Руська сільська рада намагалася оскаржити юридичне місцезнаходження земельної ділянки, стверджуючи, що вона знаходиться в адміністративних межах села Рясне-Руське, а не міста Львова. Після розгляду в двох інстанціях Восьмий адміністративний апеляційний суд виніс рішення від 29 березня 2019 року у справі № 813/2793/17, яким відмовив Рясне-Руській сільській раді у задоволенні позову, підтвердивши, що Земельна ділянка знаходиться в межах міста Львова.

CiTiПарк Львів, захистивши свої права в судах України, планувало продовжити інвестиційний проект. Проте 15 листопада 2019 року Спеціальна антикорупційна прокуратура України («САП») подала позов до Господарського суду Львівської області від імені Кабінету Міністрів України проти CiTiПарк Львів та Львівської міської ради. САП прагне визнати недійсними обидва: (1) рішення Львівської міської ради про продаж Земельної ділянки CiTiПарк Львів; та (2) договір купівлі-продажу, на підставі якого CiTiПарк Львів придбало Земельну ділянку для розвитку індустріального парку.

САП, діючи в інтересах Кабінету Міністрів України, безпідставно вказує на те, що нібито Земельна ділянка не знаходиться в межах міста Львова та не є його комунальною власністю.

При цьому такий позов було подано САП аж через 3 роки та 11 місяців після придбання CiTiПарк Львів Земельної ділянки, що перевищує строк позовної давності відповідно до українського законодавства (3 роки). 20 листопада 2019 року за позовом САП було відкрито провадження у справі № 914/2333/19.

Таким чином, останні події ставлять під загрозу законно здійснені інвестиції Компанії «СіТіПі Інвест» в Україні, а також майбутню інвестиційну діяльність, змушуючи згорнути її та вимагати відшкодування заподіяних збитків. Так, за період 2016−2019 років CiTiПарк Львів обгрунтовано планувало отримати доходу близько 13 мільйонів євро, створити в Україні понад 3000 робочих місць та поповнити бюджети всіх рівнів на суму понад 150 мільйонів гривень.

Крім того, CiTiПарк Львів вже сплатило майже 7 мільйонів гривень земельного податку за дану Земельну ділянку, незважаючи на блокування можливості її використання, а також 52 мільйони гривень вартості Земельної ділянки, та продовжує нести збитки, суми яких накопичуються.

Серед наших партнерів, з якими ми працюємо в інших країнах (більше 500 міжнародних компаній), є значна кількість тих, які б хотіли з нами інвестувати в Україну. Однак, така непередбачувана ситуація, на жаль, змушує їх утриматися від цього. Багато хто з них замість України розміщують свої виробництва в Румунії, Сербії, Болгарії чи Польщі.

У зв’язку з цим, просимо вжити всіх належних заходів для захисту наших прав як іноземного інвестора, який має на меті створенні в Україні індустріального парку.

Незважаючи на вищенаведене, ми не втрачаємо сподівань, що наші права законного власника в Україні не будуть порушені”.

Нагадаємо, 27 листопада у Вищому антикорупційному суді відбулось засідання щодо справи міського голови Львова Андрія Садового і будівництва у Львові індустріального парку на 3 тис нових робочих місць. На час засідання під будівлею суду зібралось чимало людей, серед яких — екс-нардепи, мери різних міст України, а також представники Асоціації міст України. Свою підтримку та готовність взяти на поруки мера Львова Андрія Садового у ситуації щодо індустріального парку задекларували колишні народні депутати України Оксана Сироїд, Олег Березюк, Олег Лаврик, Сергій Кіраль, чинний народний депутат Павло Бакунець, а також мер Києва Віталій Кличко. Усі вони були присутні на засіданні суду. Асоціація міст України також заявила про недопустимість дій державних органів, якими блокується діяльність інвесторів та інвестиційних компаній у територіальних громадах.

Довідка

«СТР» — одна з найбільших інвестиційних компаній у Центральній та Східній Європі.

«СТР» створила 97 індустріальних парків у 7 країнах Європи, зокрема, Угорщині, Чехії, Румунії, Польщі. Це дає роботу 70 тисячам людей, і сотні мільйонів євро податків. Львівська міська рада неодноразово зазначала, що земельна ділянка, на якій планується будівництво індустріального парку, є в межах міста. Рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду, яке набрало законної сили, підтверджує, що ділянка знаходиться саме в межах міста Львова, а тому право розпорядження нею належало виключно Львівській міській раді.

ТзОВ «Сітіпарк Львів» (філія компанія «СТР»), перед купівлею ділянки отримало її в оренду. Пізніше скористалося правом, передбаченим ст. 128 ЗКУ, яка дозволяє звернутися юридичним особам, зацікавленим у придбанні земельних ділянок у власність, подавши заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації.

Експертну грошову оцінку земельної ділянки у промисловій зоні «Рясне-2» здійснило Приватне підприємство «Центр ринкових досліджень», яке діє на підставі Ліцензії Державного комітету України із земельних ресурсів. Адже Львівська міська рада, згідно з законодавством, не здійснює оцінку вартості землі та не втручається у роботу незалежних оцінювачів.

Індустріальний парк у Львові має стати першим масштабним проектом «СТР» в Україні. Це понад три тисячі робочих місць із середньою зарплатою щонайменше 10 тисяч грн. Компанія вже інвестувала у проект понад 50 мільйонів грн. Щороку інвестор сплачує майже 2 мільйони грн земельного податку. Розмір інвестицій на етапі спорудження Індустріального парку мав становити 100 мільйонів дол США.

Свого часу уряд Словаччини інвестував 184 мільйони крон у будівництво індустріального парку Кехнец (18 км від Кошице). Вартість земельної ділянки для інвесторів становила 1,4 дол США за кв м. Для порівняння, компанія, яка планує спорудити індустріальний парк у Львові, сплатила майже 9 дол США за кв м. У Польщі міста можуть визначати пільги з податків і зборів самостійно (устава від 12.01.1991 року), зокрема, звільняти від сплати податку на нерухомість (основний податок для формування бюджету). Передбачено можливість створення спеціальних економічних зон та надання державної допомоги у формі субсидій на закупівлю обладнання, створення кожного нового робочого місця. Таким чином, компанії можуть претендувати на компенсацію навіть до 50% інвестиційних витрат, включно з наданням земельної ділянки в безоплатне користування. Подібна система інвестиційних стимулів працює в Чехії, Словаччині. Взірцевими у стимулюванні інвестицій і розвитку індустріальних парків вважаються Румунія та Болгарія. Ще 10 років туди активно почали переносити виробничі потужності провідні компанії з цілого світу, яких приваблювали низькими цінами на землю, компенсацією витрат на інфраструктуру та дотаціями за виконання інвестиційних зобов’язань.

Середня зарплата у Львові за 2019 рік склала 9900 грн. В Індустріальному парку уже б працювало 3000 працівників. За 1 рік роботи могло б бути сплачено: ПДФО — 64,1 млн, військовий збір — 5,3 млн, ЄСВ — 78,4 млн, загальна сума податків з зарплати — 147.9 млн на рік. ЛИСТ відео: Андрій Андрух

ЛИСТ

відео: Андрій Андрух

ДЖЕРЕЛО