ВВЕДЕННЯ ПДВ НА ПРОДАЖ КВАРТИР ТА ЗБІЛЬШЕННЯ ПРИБУТКОВОГО ПОДАТКУ НА УГОДИ З КВАРТИРАМИ

Законопроєктом №5600 фактично хочуть ввести ПДВ для кінцевого покупця при продажі квартири та збільшити прибутковий податок з 5% до 18% на третю і наступні угоди з квартирами.

На нашу думку, автори законопроєкту абсолютно не враховують особливості функціонування галузі житлового будівництва.

Так, при запровадженні ПДВ автором законопроєкту не враховується цикл будівництва, адже забудовник продає квартири на стадії “фундаменту”, а право власності покупець отримує після завершення будівництва (через два-три роки). Це призведе до необхідності забудовника/девелопера перекласти обов’язки сплати цих 20% на покупця, тобто забудовник змушений буде підняти ціни на квартири.

Як наслідок, у разі прийняття даного законопроєкту, більшість будівельних компаній ризикують збанкрутувати, в першу чергу через неможливість покупця придбати житло за збільшеною на 20% ціною.

Щодо збільшення прибуткового податку до 18% на третю і наступні угоди з квартирами (проти сьогоднішніх 5% + 1,5% військовий збір), то у клієнтів не буде можливості придбати кілька квартир з метою їх перепродажу згодом. Наслідком прийняття цієї норми стане скорочення ринку інвестування в два рази- в житловому секторі, а кількість людей, які зможуть дозволити собі купити квартири, впаде в 10 разів. Через податок 18% від ціни продажу, потенційним інвесторам буде набагато вигідніше вкладати свої активи закордон, адже там буде менше ризиків, або в інші галузі.

На сьогоднішній день інвестування в квартири з метою подальшого перепродажу є одним із найголовніших джерел фінансування будівельної галузі та займає від 20% до 50% в структурі угод на ринку нового житла. Будівельна галузь є локомотивом економіки України та залучає кошти від внутрішнього маленького інвестора, спрямовуючи їх в економіку на банківську систему України. Несправедлива система оподаткування може зменшити об’єми будівництва та виробництва суміжних галузей у понад два рази.

У зв’язку з вищенаведеним, розгляд законопроєкту №5600 (в частині введення ПДВ для кінцевого покупця при продажі квартири та збільшення прибуткового податку з 5% до 18% на третю і наступні угоди з квартирами) є передчасним, потребує суттєвого опрацювання та не може розглядатися в існуючій редакції.

Конфедерація будівельників України звернулась до Президента України Володимира ЗЕЛЕНСЬКОГО, Голови Верховної Ради України Дмитро Разумков, Прем’єр-міністра України Денис Шмигаль , Міністра фінансів України Сергія МАРЧЕНКА, Міністра економіки України Олексія ЛЮБЧЕНКО, Міністра розвитку громад та територій України Олексій Чернишов, Виконуючого обов’язки Голови Державної податкової служби України Євгена ОЛЕЙНІКОВА, Голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данила ГЕТМАНЦЕВА, Голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Клочко з офіційним листом, де детально висловила свою позицію щодо законопроєкту №5600.

ЗАЗНАЧАЄМО

15 червня під час прийняття законопроєкту №5153 (щодо податкової амністії) Верховна Рада України відхилила вищезазначені правки від народних депутатів!