Як приватизувати житло: поради та “підводні камені”
На своїй Facebook сторінці заступник Міністра регіонального розвитку Лев Ревазович Парцхаладзе розповідає як приватизувати житло.
Всі, хто проживає в житлі, що належить до державного житлового фонду мають право приватизувати його, тобто, отримати у приватну власність. Це стосується квартир у бгатоквартирних будинках, кімнат у комунальних квартирах тощо. Приватизувати можна також житлові метри у гуртожитку.
Для чого це потрібно? Щоб:
- продати або подарувати житло;
- залишити його у спадок;
- віддати під заставу при оформленні кредиту;
- здавати житло в оренду на законних підставах;
- робити реконструкцію або перепланування тощо.
Приватизація квартири здійснюється при наявності ордера на неї. Особу, на яку виписано цей документ, називають наймачем, а ті, хто був вселений і прописаний в житло разом з нею, відносяться до членів сім’ї та є учасниками процедури приватизації.
Існують об’єкти, які не можна приватизувати:
- самовільно переплановані і переобладнані житлові приміщення;
- квартири, які належать або відносяться до музеїв;
- кімнати гуртожитків у військових містечках, ботсадах або заповідниках;
- аварійні об’єкти, а також знаходяться в зоні відчуження тощо
Повний перелік за посиланням (регламентується п. 2 ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2482-12 )
Безкоштовно можна приватизувати наступну нерухомість:
(Детально за посиланням (ст.6 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2482-12 ) :
однокімнатні квартири;
- якщо квартира отримана при знесенні будинку і компенсація в грошовій формі не була отримана;
- якщо в житлі прописаний пільговик;
- об’єкти, де проживають багатодітні сім’ї та військовослужбовці.
Потрібно врахувати площу житла і кількість зареєстрованих осіб. Виходячи з санітарної норми в 21 кв. м на квартиронаймача, відбувається безкоштовна приватизація квартири. Також додається 21 кв. м на кожного учасника і 10 на всю сім’ю. Це говорить про те, що на двох ви безкоштовно зможете приватизувати 52 кв. м житла.
Для приватизації необхідно зібрати такі документи:
(регламентується Наказом Мінрегіону від 16.12.2009 № 396 «Про затвердження Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян» https://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0109-10):
- заяву на приватизацію квартири, жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі (підписи наймача та членів сім’ї засвідчуються керівником підприємства по обслуговуванню житла (ЖЕК); (приклад заяви за посиланням: https://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0109-10 )
- копії паспорту заявника, та всіх членів його родини (для діти до 14 років – копії свідоцтв про народження), що проживають разом з ним (копії паспортів , сторінки 1,2,3, та всі сторінки з відмітками місця проживання).
- копії свідоцтва про народження, про шлюб, про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, що набрало законної сили.
- довідки про реєстрацію місця проживання заявника та всіх членів його сім’ї, зареєстрованих у квартирі (будинку), житловому приміщенні гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі.
техпаспорт на квартиру (кімнату, житловий блок, секцію) та його копія. - копія ордеру на житлове приміщення або ордера на житлову площу у гуртожитку, завірену обслуговуючою організацією (ЖЕКом);
- документ (довідка), що підтверджує, що Ви не брали участь у приватизації, тобто не використали житлові чеки (Житлові чеки — це приватизаційні папери, які одержуються всіма громадянами України і використовуються при приватизації державного житлового фонду – https://zakon.rada.gov.ua/laws/term/8829);
- довідка з відділення ПАТ «Державний ощадний банк України» про залишок житлових чеків на депозитних житлових рахунках. Подаються, якщо громадяни вже брали участь у приватизації державного житла (регламентується постановою Нацбанку України N 179 від 27.04.2000: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0378-00/ed20101224/find?text=%C6%E8%F2%EB%EE%E2%B3+%F7%E5%EA%E8)
- копія документу, що підтверджує право на пільгові умови приватизації (за наявності).
- заява-згода тимчасово відсутніх членів сім’ї наймача на приватизацію.
Громадяни, що проживають у гуртожитку, крім вищевказаних документів до заяви додають:
- меддовідку про те, що майбутній власник не хворий на туберкульоз;
- витяг з Держреєстру речових прав на нерухоме майно;
- копію договору найму житлового приміщення.
За неповнолітніх членів сім’ї наймача рішення щодо приватизації приймають батьки (усиновлювачі) або опікуни. Згоду на участь дітей вони засвідчують своїми підписами у заяві біля прізвища дитини.
При подачі документів обов’язково будуть потрібні оригінали для звірення даних. Якщо надання документів для приватизації квартири доручено не власнику, то необхідно отримати нотаріальну довіреність.
Куди звернутися?
Звернутися необхідно до відділів приватизації місцевої держадміністрації, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, організацій, установ, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Документи можна подати через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП).
Отримати виписку з Держреєстру про право власності на приватизоване житло можна протягом 30 календарних днів після того, як подаються документи.