Змінився порядок оподаткування доходів при обміні та продажу нерухомого майна (об’єктів незавершеного будівництва)

23 травня 2020 року набрали чинності зміни внесені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», які, серед іншого, змінили порядок оподаткування доходу, отриманого від продажу об’єктів незавершеного будівництва.
 
Так, вказаним вище Законом до доходів, які не оподатковуються, з 23.05.2020 року віднесено також доходи від продажу (обміну) не частіше одного разу на рік об’єкту незавершеного будівництва таких об’єктів (житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці)).
 
Таким чином, з 23.05.2020 року у випадку продажу об’єкту незавершеного будівництва, який перебував у власності більше трьох років (та у випадку, коли це перший продаж в році), власник такого майна звільнений від сплати відповідного податку (до 23.05.2020 року він мав платити податок за ставкою 5% (для резидентів)).
 
Також викладено в новій редакції пункт 172.2 Податкового кодексу України: «Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених у пункті 172.1 цієї статті, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в пункті 172.1 цієї статті, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 цього Кодексу.
 
Дохід від продажу (обміну) об’єкта незавершеного будівництва оподатковується у порядку, визначеному цією статтею для об’єктів нерухомого майна.»
 
Окрім того, внесено зміни в п. 172.3 Податкового кодексу щодо обов’язковості експертної оцінки для укладення договорів міни. Так, з 23.05.2020 року «дохід від продажу об’єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону, та зареєстрованої в єдиній базі даних звітів про оцінку.»