Порівняння нового ДБН Житлові будинки (з 01.12.2019) та чинного ДБН В.2.2-15-2005

 01 грудня 2019 року набере чинності новий ДБН В.2.2-15:2019 Житлові будинки. Основні положення, який розроблено на заміну чинних на сьогодні:
Які ж зміни чекають з 01.12.2019 року – коротке порівняння нового ДБН В.2.2-15:2019 та чинних на сьогодні норм (перша частина):

Визначення площі одноквартирного будинку

ДБН В.2.2-15-2005: Площу житлового будинку визначають як суму площ поверхів будинку, виміряних у межах внутрішніх поверхонь зовнішніх стін, а також площ балконів і лоджій.
ДБН В.2.2-15:2019: Площу багатоквартирного житлового будинку визначають як суму площ поверхів будинку, виміряних у межах внутрішніх поверхонь зовнішніх стін, а також площ літних приміщень.
Отже, з 01.12.2019 року для визначення площі одноквартирних (зокрема, садибних, садових, дачних) будинків потрібно буде застосовувати положення про визначення площі квартири чи положення про визначення площі приміщень житлового будинку?

Визначення площі квартири

В новому ДБН В.2.2-15:2019 залишили положення чинного на сьогодні ДБН, але з певними правками:
прибрано знижувальний коефіцієнт для балконів (зараз «0,8», а з 01.12.2019 року, фактично стане «1»), а також прибрано положення про те, що площа, яку займає піч, до площі приміщень не включається (фактично, з 01.12.2019 року така площа буде враховуватися в загальну площу).

Квартири. Рівень їх комфорту і параметри

В новому ДБН В.2.2-15:2019 Житлові будинки змінено граничні (нижні і верхні межі) площі квартир, а також знижено (зменшено) мінімальні площі приміщень!
З 01.12.2019 року мінімальна площа однокімнатної квартири – 28 кв.м (наразі – 30), двокімнатної – 44 кв.м (наразі – 48).
Також в новому ДБН відсутні наступні положення (примітки):
 • Площі квартир одноквартирних і зблокованих будинків можуть бути збільшені на 5%.
 • З метою уніфікації конструктивно-планувальних рішень багатоквартирних будинків допускається збільшувати площу окремих типів квартир на 5%.
З 01.12.2019 року мінімальна площа загальної кімнати в однокімнатній квартирі повинна бути не меншою 14 кв.м (наразі – 15), мінімальна площа спальні на одну особу – 8 кв.м (наразі – 10), на дві особи – 10 кв.м (наразі 14), мінімальна площа кухні в однокімнатній квартирі – 5 кв.м (наразі – 7).
Окрім того, ДБН В.2.2-15:2019 дозволяє влаштування кухні-ніші (чинний ДБН дозволяє кухні-ніші лише в однокімнатних квартирах), а також об’єднання кухні із загальною кімнатою (вітальнею) за умови їх обладнання електроплитою та примусовою витяжною вентиляцією.
Новий ДБН Житлові будинки передбачає, що одно-, двокімнатні квартири для осіб літнього віку повинні мати загальну площу, не меншу зазначеної в таблиці 1 вказаного ДБН, з можливим збільшенням на 5%, а площа квартир для осіб з інвалідністю повинна бути збільшена на 10-12 кв.м.
В новому ДБН прибрано норму, яка допускала у сільських населених пунктах будівництво житлових будинків до двох поверхів (не рахуючи цокольного) з неканалізованими вбиральнями типу «люфт-клозет» або біотуалетом.

Тамбури

ДБН В.2.2-15-2005: При усіх зовнішніх входах до житлових будинків слід передбачати тамбури глибиною не менше 1,4 м. При входах до багатоквартирних будинків допускається передбачати приміщення із санвузлом для чергового персоналу (консьєржа / консьєржки), комору для зберігання прибирального інвентарю. Зазначені вище приміщення (крім тамбурів) повинні розташовуватися поза сходовими клітками. Розміщення спальних місць у приміщенні чергового персоналу (консьєржа/ консьєржки) не допускається.
ДБН В.2.2-15:2019: Перед зовнішніми входами до житлових будинків передбачають сходи і пандуси, а також тамбури глибиною не менше 1,5 м згідно з ДБН В.2.2-40. При входах до багатоквартирних будинків допускається передбачати приміщення із санвузлом для чергового персоналу (консьєржа), комору для зберігання прибирального інвентаря. Зазначені вище приміщення (крім тамбурів) повинні розташовуватися поза сходовими клітками.
Про те, що заборонено розміщувати у житлових будинках, згідно ДБН В.2.2-15:2019, читайте у попередньому матеріалі.

Терміни

Новий ДБН доповнено наступними термінами:
 • антресоль – площадка усередині приміщення, настил під стелею (відкритий чи закритий) для зберігання речей;
 • вбудовано-прибудовані приміщення – приміщення, які розташовуються у габаритах будинків та в об’ємах, розміщених поза габаритами будинку більше ніж на 1,5 м;
 • галерея – комунікаційний простір у вигляді критого переходу, аркади, колонади, антресолі або подовженого балкона, що з’єднує приміщення чи частини будинку; може бути глухою, заскленою чи не бути огородженою (крім перил);
 • кухня-їдальня – кухня, в якій передбачено місце для приймання їжі, характерна для багатокімнатних квартир;
 • літні приміщення – відкриті до зовнішнього простору приміщення (балкони, лоджії, тераси), які розташовані в неопалюваному об’ємі квартири (будинку) і призначені для сезонного використання;
 • еркер – засклена виступна з площини фасаду частина приміщення, яка дозволяє збільшити внутрішній простір житла, а також поліпшити його освітленість та інсоляцію.
Терміни, які прибрали з нового ДБН Житлові будинки:
 • Льох – споруда, заглиблена в землю, для цілорічного зберігання продуктів. Може бути розташованим окремо, під житловим будинком або господарською будівлею.
 • Надбудова – вид реконструкції, при якій збільшується площа житлового будинку шляхом улаштування над його верхнім поверхом одного або декількох додаткових поверхів (ДБН В.3.2-2-2009).
 • Прибудова – вид реконструкції, при якій збільшується площа забудови житлового будинку шляхом створення нових приміщень, що безпосередньо прилягають до зовнішніх стін будинку (ДБН В.3.2-2-2009).
 • Сільський садибний будинок – односімейний житловий будинок загальною площею, як правило, до 250 м 2 , розташований на земельній ділянці у сільській місцевості разом зі спорудами господарського призначення, садом і городом.
 • Шахта для провітрювання – захищений вентиляційними ґратами порожнистий вертикальний простір на висоту будинку з горизонтальним перерізом не менше 1/30 загальної площі усіх провітрюваних квартир на поверсі.
Терміни, визначення яких зміниться з 01.12.2019 року (вибірка):
ДБН В.2.2-15-2005: Житлове приміщенняопалюване приміщення, розташоване у надземному поверсі, призначене для цілорічного проживання і яке відповідає санітарно-епідеміологічним вимогам щодо мікроклімату і повітряного середовища, природного освітлення, допустимих рівнів нормованих параметрів відносно шуму, вібрації, ультразвуку та інфразвуку, електричних та електромагнітних полів та іонізуючого випромінювання.
ДБН В.2.2-15:2019: Житлове приміщення (житлова кімната) – опалюване приміщення, розташоване у надземному поверсі, призначене для цілорічного проживання.
ДБН В.2.2-15-2005: Нежитлове приміщення – приміщення в структурі житлового будинку, що не відноситься до житлового фонду. Є самостійним об’єктом цивільно-правових відносин.
ДБН В.2.2-15:2019: Нежитлове приміщення – приміщення в структурі житлового будинку, що не відноситься до житлового фонду.
ДБН В.2.2-15-2005: Площа квартири – сумарна площа житлових і підсобних приміщень квартири без урахування лоджій, балконів, веранд і терас.
ДБН В.2.2-15:2019: Площа квартири – сумарна площа житлових і підсобних приміщень квартири без урахування лоджій, балконів, веранд і терас, холодних комор і зовнішніх тамбурів.
ДБН В.2.2-15-2005: Лоджія – перекрите й обгороджене у плані з трьох боків приміщення, відкрите до зовнішнього простору або засклене, що служить для відпочинку влітку. Засклена лоджія нє є верандою.
ДБН В.2.2-15:2019: Лоджія – перекрите й обгороджене у плані з трьох боків приміщення, відкрите до зовнішнього простору або засклене.