Експерти ОПРР презентували ідеї реформи ДАБІ на розгляд галузі
Експерти Офісу простих рішень та результатів презентували свої ідеї реформи ДАБІ під час круглого столу «Реформування ДАБІ. Пропозиції влади та офісу простих рішень», якій відбувся у міксовому форматі (офлайн + зум-конференція).
У круглому столі взяв участь виконавчий директор Асоціації західноукраїнських забудовників Мартинюк Юрій Анатолійович та представники державних органів влади, Офісу простих рішень та результатів, народні депутати України, забудовники, девелопери, експерти галузі, громадські організації та ЗМІ. В online форматі приєдналось понад 300 учасників.
«Зараз розробляються декілька варіантів законопроектів по подальшій реформі ДАБІ. Є різні варіанти – з державним та приватним контролем, і будівельна спільнота має розуміти усі зміни, які на неї очікують», – повідомив президент КБУ Лев Парцхаладзе.
Серед ключових пропозицій ОПРР – передача повноважень контролю над будівництвом об’єктів третім особам (аутсорсинг контролю), доступ до всіх документів та вихідних даних для проектування онлайн, громадський контроль за незаконними будівництвами, захист прав інвесторів, ін.
«Теперішня реформа ДАБІ, де замість однієї структури запроваджують декілька — профанація змін, які насправді, як ми чуємо від бізнесу, знов ведуть до корупції. Половинчаста нинішня реформа — шлях в нікуди. Давайте приймати суттєві рішення, з максимальним делегуванням відповідальності уповноваженим особам. Ці пропозиції підтримуються будівельною спільнотою, ми були раді сьогодні почути. Бізнес має будувати більше, скоріше, лише так економіка може витримати удар коронакризи та розвиватись. Ми маємо надати бізнесу можливості розвиватись, свободу. Ці пропозиції будуть винесені на наступну Раду реформ», – підкреслив Міхеіл Саакашвілі.
Більшість тез концепції — акумулюють давно очікувані ринком зміни. Наприклад, Містобудівний кадастр, який має містити містобудівні дані та земельного кадастру, а отримання МУО стати простим зверненням. ОПРР пропонує також відмінити ДПТ як потенційно корупційну складову.
«Ми підтримуємо створення містобудівного кадастру, який би відображав усю інформацію по будівництву, у тому числі вихідні параметри для будівництва, зокрема, висотність. До того ж, це вже відображено у прийнятому законі №199. Питання як МУО потраплять у кадастр і хто їх розробить? Що пропонується замість такого виду містобудівної документації, як ДПТ?», — каже Оксана Величко, координатор урядово-громадської ініціативи у Разом проти корупції.
Представники будівельного бізнесу, що були присутні на круглому столі, також насторожено віднеслися до пропозиції відміни ДПТ при нинішньому стані містобудівної документації. «У столиці це єдина можливість, адже Генплан ще не прийнятий», — нагадав Ігор Ніконов, КАН девелопмент.
«ОПРР пропонує зовсім скасовувати контроль для об’єктів СС1. Це викликає подив, і на мою думку, є абсолютно неприйнятним. Ми вже бачимо наслідки зупинення архбудконтролю на 4 місяці (з 18.03.2020 року), а тому без сумніву повне зупинення контролю по об’єктах СС1 призведе до вкрай негативних наслідків. В будь-якому випадку, запропонована в презентації система розподілу функцій контролю має більше недоліків, ніж переваг. Зважаючи на поступову автоматизацію процесів видачі дозвільних документів та документів про прийняття об’єктів в експлуатацію, саме контроль має стати дієвим запобіжником від появи самочинного будівництва, будівництва з численними порушеннями, прийняття об’єктів, що не відповідають вимогам чинного законодавства, та можливістю забороняти експлуатацію будов, які становлять небезпеку для громадян. Вважаю, що контрольна функція має бути як на рівні центрального органу, так і на місцях», — прокоментував Юрій Брикайло, адвокат, CEO DREAMIDIM & URBANDATA.
«Пропозиції ОПРР дуже цікаві. Але в нашій країні існує в першу чергу проблема тотальної безвідповідальності не лише у сфері містобудування, але і в будь якій іншій галузі. Держава сьогодні не спроможна забезпечити чітке виконання законів, та невідворотності покарання за їх порушення. А з існуючим, вкрай низьким рівнем відповідальності та ще більшим рівнем некомпетентності, такого роду новації можуть привести до катастрофічних наслідків», — вважає Юрій Мартинюк, директор Асоціації західноукраїнських забудовників.
Типова ситуація – за межами міста Києва будується багатоповерхівка. Концепція ОПРР пропонує зміни, які б ліквідували існуючу на сьогодні необхідність отримувати ТУ на стадії проектування. «І я впевнений, що чимало «будівельних аферистів» лише чекають такого роду шпаринки, щоб збудувати чергову висотку на 20 поверхів посеред поля і, продавши у ній всі квартири, навіть не намагатимуться вирішити питання підключення цього будинку до централізованої системи каналізування, газопостачання чи підведення до нього достатньої потужності для енергозабезпечення. А при наших реаліях та «апетитах» монополістів, якими є облгази та обленерго, це вкотре стане проблемою нещасних покупців таких квартир та держави в цілому. Будівельна галузь вже близько року існує в форматі правового вакууму, свавілля та безвідповідальності. ДАБІ вже ніби то ліквідовано, а ДІМ ще наче б то не створено… Будівельний бізнес залишився сам на сам з корупцією з однієї сторони та відсутністю умов для чесного ведення бізнесу з іншої. А тому сьогодні варто ставити питання в першу чергу перед урядом та парламентом, коли все ж таки буде прийнято Закон, який має завершити анонсовану реформу містобудування?!» – задає питання Юрій Мартинюк, директор Асоціації західноукраїнських забудовників.
Гарячу дискусію викликала пропозиція передачі повноважень по контролю за будівництвом СС2, СС3 уповноваженим (акредитованим) особам, адже сьогодні ця функція прописана у Конституції саме як державна, і підтверджена рішенням Конституційного суду.
В цілому бізнес підтримує часткову передачу повноважень по контролю уповноваженим спеціалістам, але сам механізм акредитації, вибору контролера, нагляду над цими спеціалістами має бути детально прописаний.
«Зараз розглядається декілька законопроектів щодо подальшого реформування держархбудконтролю. Сподіваємося бачити збалансований, а головне стимулюючий розвиток будівельної галузі — закон», — зазначив Лев Парцхаладзе.
За словами президента КБУ, найболючіше, що сьогодні вдарило по всьому будівельному ринку — це скасування ліцензування і припинення видачі дозволів, щодо об’єктів СС2 на місцях. Адже цю функцію повернули центральному ДАБІ.
«Вважаємо, що більше повноважень мають делегувати професійним спільнотами та сподіваємося, що до нас дослухаються», — сказав він.
У свою чергу Міхеіл Саакашвілі підкреслив: «Ми були раді сьогодні вас почути. Бізнес має будувати більше, швидше, лише так економіка може витримати удар коронакризи та розвиватися. Ми маємо надати бізнесу можливості розвиватись, свободу. Ці пропозиції будуть винесені на наступну Раду реформ».
•••••••••••••••••••••••••••••••
Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за посиланням: ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ
Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за посиланням: ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ