Ігор Кушнір: До кінця року вартість квадратного метра зросте на 10-20%, а то й більше
Київміськбуд знову підвищує ціни на свої новобудови, хоча за останні півроку вже робив це двічі. Подія неординарна: компанія займає близько третини столичного ринку «первинки», а тому задає на ньому тон. Скільки доведеться платити за квартири в нових будинках, що відбувається зі «спадщиною» Укрбуду і як держава допомагає вирішити житлове питання, «Мінфіну» розповів президент ХК «Київміськбуд» Ігор Кушнір.

Як і чому змінюються ціни на житло
Почнемо з того, що інші компанії підвищують ціни точно так само, як і ми. Але Київміськбуд — публічне акціонерне товариство, і кожен свій крок намагається доводити до людей вчасно. За останні півроку ми підвищували ціну двічі. Перший раз подорожчання склало від 10 до 15%, ще приблизно на стільки ж вдруге.
Чому виникла необхідність знову переглядати ціни, адже фактично за півроку прайси і без того зросли вже, як мінімум, на 20%, а долар з початку року навіть зміцнився у відношенні до гривні?
Головним фактором сьогодні є галопуюча інфляція. З урахуванням того, що за останній час у світі була надрукована дуже велика кількість грошей, спрямованих на боротьбу з наслідками коронавірусу, видані великі обсяги дотацій для населення, відбулося серйозне знецінення грошей. І долар, і євро почали девальвувати, відповідно, не оминув цей процес і гривню. У підсумку, незважаючи на те, що курс долара залишається на місці, матеріали дорожчають у гривні.
Якщо брати у прямих цифрах, то в гривні арматура подорожчала на 60%, вата — на 30%, і так практично по кожному матеріалу. У структурі собівартості квадратного метра сировина і матеріали займають понад 50%. Тому, рішення про збільшення цін на нерухомість обгрунтоване і логічне.
На початку кожного місяця нам приносять звіти — скільки коштували матеріали в гривні на 1 число попереднього місяця, скільки вони коштуватимуть на 1 число наступного місяця. Для розрахунків ми беремо за зразок витрати на один під’їзд 26-поверхового будинку — скільки матеріалів на нього йде, якими будуть наші витрати на них і, таким чином, виходимо на собівартість квадратного метра, розуміємо, як вона зміниться за місяць. Зараз ця цифра становить від 3 до 5%.
Ціна квадратного метра у Київміськбуді стартує від 22 тис грн. Собівартість будівництва на сьогодні десь близько 19 тис грн за кв м. Якщо врахувати ще й вартість землі, і різні навантаження, і благоустрій, то маржа забудовника зараз скоротилася до 10−20%.
Що відбувається з попитом на нерухомість? Та чи не відштовхне покупців зростання цін?
Минулий рік навіть не хочеться згадувати. Пандемія, локдаун, криза. Люди взагалі нічого не купували. Цього року відкладений попит починає реалізовуватися. Люди купують житло і навіть підвищення вартості квадратного метра їх не стримує.
Плюс відіграє свою роль друга історія: все чітко розуміють, що до кінця року вартість квадратного метра зростатиме. Відсотків на 10−20, а то й більше. Тому клієнти вже зараз приходять, обирають і купують житло.
А якщо попит на нерухомість почне падати?
Справа в тому, що одиниця товару коштує якихось грошей. І якщо товар навіть не купуватимуть, його ніхто не продаватиме собі в «мінус», він просто лежатиме. Ну, зупиняться темпи будівництва.
Чи є шанс, що житло подешевшає?
Все залежить від подальшого економічного розвитку. Якщо інфляція сповільниться, пригальмує і зростання цін. Хоча ми, на жаль, дуже залежні від світових тенденцій. Незалежно від того, що відбувається у нас в країні, світ диктує подорожчання або здешевлення.
фото: Сергій Владикін для «Мінфіну»
Як в умовах підвищення цін вирішується питання з покупцями, які придбали нерухомість на умовах розстрочки?
У кожної компанії є свій принцип роботи. Практично всі столичні забудовники прив’язуються до курсу долара, якихось коефіцієнтів. Покупець платить в доларах, незалежно від того, дорожчає валюта або дешевшає.
У нас трохи інша система. Ми приватне акціонерне товариство, 80% якого володіє Київська міська влада, і ми продаємо все в гривні. Ми не прив’язуємося до курсу долара, але ми щомісяця відстежуємо тенденції, аналізуємо ситуацію з цінами на матеріали і будівельні роботи. Відповідно, якщо йде подорожчання, ми додаємо його до вартості квадратного метра. І людина, яка взяла житло в розстрочку, за квадратні метри, що залишилися, які він не сплатив, платить за новими цінами.
Як держава вирішує житлову проблему
Нова податкова реформа передбачає зміни і в частині оподаткування операцій купівлі-продажу нерухомості. Як оцінюєте ці пропозиції?
Дуже уважно стежимо за новаціями з боку законодавчих органів. Скажімо, в роботі зараз законопроєкт, який вводить ПДВ на другу поставку при продажі квартир. Це велике зло для будівельників.
Стосовно законопроєкту № 5059 «Про гарантування прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть побудовані в майбутньому» (захищає права інвесторів, які купують житло на етапі будівництва — ред.), то це хороша ідея: і я особисто, і ринок його підтримуємо. Він передбачає реєстрацію до початку будівництва — це цілком нормальне явище, яке дасть можливість хоча б прибрати такий проблемний момент, як подвійні продажі. Це не активізує первинний ринок нерухомості, але хоча б його стабілізує.
фото: Сергій Владикін для «Мінфіну»
А що допоможе активізувати?
Тільки іпотека. На жаль, державні програми, які вже запущені, не сильно злітають. Ось зараз створили Житлову компанію. Розповідають, що даватимуть житло в лізинг. Але в лізинг вони можуть віддавати тільки готове житло. Будь-хто із будівельників у Києві до закінчення будівництва продає практично всі квартири. Тож є над чим подумати.
І який вихід, щоб дійсно активізувати первинний ринок?
Вихід — перейти на покупку майнових прав на нерухомість. А надалі або віддавати в лояльний продаж, або чекати добудови і віддавати в лізинг.
І останнє питання, заключне. Які у вас очікування від 2021 року?
Дуже хороші. Півроку минуло, і я дуже задоволений результатами. Я не порівнюю з минулим роком. Я його не ставлю в жодні рамки, ми просто про нього забули, як про цілковитий жах. Порівняльною базою у нас є 2019 рік. Так ось, у 2021 році ми вже маємо +20%.
Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за посиланням: ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ
Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за посиланням: ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ