Машина чи квартира: чому ціни на житло в України досягли критичного низького рівня?

Ціни на житло в Україні продовжують падати і вже наблизилися до критично низького рівня. Деякі забудовники продають квадратні метри практично за собівартістю. Такі дані оприлюднив Нацбанк України у грудневому “Звіті про фінансову стабільність”.

За даними НБУ, собівартість будівництва, прорахована Міністерством регіонального розвитку на 2017 рік, становить 12 128 грн. У наступному році вона складе 14 340 грн/м2. Водночас у вересні можна було придбати квартиру в столиці з 14 500 грн за квадратний метр. І передумов для підвищення цін поки що немає.

Падіння цін в НБУ пояснюють тим, що пропозиція квартир зростає, причому високими темпами, а попит на них залишається низьким, як і платоспроможність українців.

Так, з січня по вересень 2017 року в Україні введено в експлуатацію на 35% більше житла, ніж за аналогічний період минулого року (4 млн м2). У тому числі в Києві за I півріччя 2017-го побудовано в 4 рази більше квартир, ніж за шість місяців 2016-го. За 9 місяців 2017-го на столичний ринок виставлено 40 тисяч нових квартир. Але покупців на них немає. Річ у тім, що люди не поспішають брати кредити в банках. Хтось – через низькі доходи, хтось – тому що не бажає ризикувати, враховуючи нестабільну економічну ситуацію в країні. З січня по вересень цього року люди взяли іпотечних кредитів тільки на 963 млн грн. Тобто, за кредитні кошти куплено трохи більше тисячі квартир. У масштабах всієї України це мізер.

З цієї причини ціни на житло знижуються. Так, станом на вересень 2017 року, в нових будинках (на первинному ринку) вони знизилися на 11% в доларовому еквіваленті, або на 16% в еквіваленті євро – в порівнянні з вереснем 2016-го. У столиці падіння цін мінімальне: в Києві квартири втратили в ціні за рік всього 1%. А ось в регіонах зниження цін набагато серйозніше, навіть у великих обласних центрах: у Львові – 4%, в Одесі – 5% і т. д. До прикладу, у Львові можна купити однокімнатну квартиру без ремонту приблизно за 26 тисяч доларів, а нову машину (2017 року випуску) економ-класу – орієнтовно за 30 тисяч доларів.

Надлишок житла поки що не створює системних загроз для фінансової стабільності. Але зростають ризики окремих забудовників і банків, які видають кредити, попереджає Нацбанк.

“Не варто вдаватися до радикальних заходів щодо обмеження пропозиції на кшталт введення мораторію на нове будівництво. Однак потрібно підвищувати вимоги до якості нового житла і посилювати захист покупців квартир в новобудовах”, – радять в НБУ.

ДЖЕРЕЛО: https://news.finance.ua/