НА ЧУПРИНКИ РЕМОНТУЮТЬ ЗНАМЕНИТУ ВІЛЛУ, ЯКУ БУДУВАВ ЛЕВИНСЬКИЙ

Вілла «На хресті» або вілла Дзівінського давно перебуває в аварійному стані.

Фото: Архітектура Львова/Фейсбук

ФОТО: АРХІТЕКТУРА ЛЬВОВА/ФЕЙСБУК

У Львові розпочали ремонтні роботи у віллі на вул. Чупринки, 21. Цей будинок належить Науковому товариству імені Тараса Шевченка із 1990-х років, але його давно не використовували за призначенням через брак коштів на утримання.

Про це у коментарі Tvoemisto.tv розповіли голова НТШ Роман Кушнір та голова комісії з архітектури та містобудування НТШ Юрій Диба.

«НТШ – це громадська організація, і ми не маємо жодних коштів, окрім членських внесків, спонсорської допомоги. Шукали меценатів, усіх, хто може допомогти з цими роботами. І хотіли, щоб це було професійно», – говорить Роман Кушнір.

За словами Юрія Диби, наразі у віллі на вул. Чупринки, 21 проводять лише косметичний ремонт, адже проєкту на більш глобальні роботи поки немає.

«Підфарбували вікна, щоб убезпечити від негоди, укріпили їх, залишили ту ж столярку. Всередині зробили косметичну побілку, на вході, в холі, старий ламінат, що є з 90-х років, замінять на плитку», – розповідає Юрій Диба, який сам є архітектором і стежить за роботами.

За словами Романа Кушніра, у НТШ також хоче привести до ладу сад біля вілли. Роботи виконує одна з архітектурних фірм, працівники якої є членами НТШ. Втім, Юрій Диба не захотів сказати, що це за фірма, наголосивши, що будинок належить товариству і все відбувається з його дозволу.

«Ми громадська організація, яка витрачає кошти переважно на науково-видавничу діяльність. Ми не маємо коштів на утримання будинку, тому зараз передали приміщення в оренду на невеликий термін – кілька років – архітектурній фірмі. Ця фірма займається і реставрацією, і пристосуванням приміщення, що нам на користь, і буде деякий час використовувати частину приміщень за свої послуги. Ми не давали дозволу на глобальні роботи, бо наразі немає проєкту», – каже Юрій Диба.

Роман Кушнір говорить, що після ремонту у віллі на Чупринки також зможе збиратись комісія з архітектури та містобудування НТШ. Юрій Диба також підтверджує це.

В управлінні охорони історичного середовища ЛМР Tvoemisto.tv підтвердили, що знають про роботи на Чупринки і зазначили, що ремонт не має пошкодити пам’ятку.

Ще у 2015 році Юрій Диба зазначав, що вілла перебуває в аварійному стані: вздовж всього фасаду – глибокі тріщини, а вежа, що прикрашає дім, похилилася. Проблема полягає не лише у тому, що будинок не бачив капітального ремонту, а й розташований на схилі вулиці, де підземні води, оминаючи його, вимивають ґрунти. У поганому стані був і дах. НТШ неодноразово зверталось за допомогою у порятунку вілли до місцевої влади.

Будинок на вул. Чупринки, 21 спорудили у 1890-ті роки. Проєкт розробляли у співавторстві Юліаном Захаревичем та Іваном Левинським. Віллу будували як вільно розташований об’єкт на кутовій ділянці, в оточенні саду та квітників. Г-подібний корпус доповнено на куті шестигранною вежею. Фасади, оформлені нетинькованою цеглою, вирізняються яскравим керамічним декором (полив’яні кахлі) та різьбленими деталями.

Будинок звели для ректора «Політехніки» (1893 – 1994 роки), математика професора Пляцида Заслава Дзівінського. Після Першої світової війни він належав купцю Шуліму Валлаху, а в 20-30-х роках – піаністу Леопольду Мюнцеру. Приблизно із 1932 року в особняку мешкала родина Олени Шепарович та Володимира Кузьмовича. Останнім мешканцем будинку був колекціонер Микола Островерхов, який помер у 1989 році. Від 1990-х років вілла належить Науковому товариству імені Тараса Шевченка.

Олександра Бодняк

ДЖЕРЕЛО

Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за  посиланням:  ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА   або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ