Потреба у житлі: яка ситуація з нерухомістю в Україні?
Як війна вплинула на житло? Чи впали ціни на нерухомість? І скільки нині коштує оренда? Квартирне питання вивчала моя колега Олена Логінова. Вона дізналася усе про ціни й розпитала експертів, чого ж чекати від ринку далі.
Олена Логінова, кореспондентка:
Час коли краще купувати, а не продавати. Так можна коротко описати ситуацію на ринку нерухомості України.
За покупця нині точиться справжня боротьба.
На сьогоднішній день у нас покупець – цар і бог.
Водночас обвалу цін на нерухомість не сталося.
Ніяких дисконтів в 30-40 і навіть 50%, як прогнозували деякі рієлтори, немає і не буде.
Повномасштабна війна поставила український ринок нерухомості на гальма. Будівництво призупинилося, а більшість робітників пішли на фронт. А ще проблеми з пальним, логістикою… Підскочила й собівартість будівельних матеріалів. Та попри це ринок потроху оживає.
Вікторія Берещак, експертка ринку нерухомості:
Люди звикають до нової реальності, пристосовуються, пристосовуються компанії, відбудовуються логістичні ланцюжки, можна сказати, що 62% новобудов, які будувались в Києві до війни, вже відновили свої продажі й відновили відповідно роботи на майданчику.
Про позитивні зрушення говорять і самі забудовники. Приміром ця девелоперська компанія вже поновила будівництво в Києві та західних регіонах.
Дмитро Струк, директор з розвитку девелоперської компанії:
У Львові й Тернополі ми з початку квітня відновили будівництво. По наших київських трьох об’єктах ми відновили будівництво з першого травня. І так загалом по більшості компаній.
Тут добудова нового ЖК іде повним ходом. Тим не менш війна внесла свої корективи. Попит на новобудови впав у порівняні з довоєнним періодом.
Дмитро Струк, директор з розвитку девелоперської компанії:
З приводу попиту на новобудови – він звичайно впав. І він впав в рази, проте дуже багато людей продовжують дзвонити у відділи продажу, приходити, цікавитись і у нас протягом травня, червня, липня є підписані угоди й по квартирах і по паркінгах.
Олена Логінова, кореспондентка:
Порівняємо ціни на готове житло в новобудовах – до війни та зараз. Середня вартість економкласу раніше складала – 1000 доларів за квадратний метр – зараз 900. Комфорт-клас коштував 1300 тепер – 1100. І бізнес-клас – 2300 доларів за квадратний метр до війни та нині ціна опустилася до 2000.
Тож очікуваного обвалу цін через війну не відбулося.
Дмитро Струк, директор з розвитку девелоперської компанії:
По кожному з цих класів є просадка по ціні, але вона не є критичною. Ті інвестори, які вже купили житло, вони не спішать продати їх з великими знижками. Забудовники розуміють що в них виросла собівартість, вони теж тримають ціну. Тобто ціна в новобудовах вона саме варіюється – мінус 10 – 15%.
Дещо краща ситуація на вторинному ринку. Там попит на квартири більший ніж на первинці, кажуть експерти. І визначальним у виборі – є ремонт. Наприклад за ось цю двокімнатну квартиру у новобудові, в одному зі столичних ЖК до війни просили 125 тисяч доларів. Зараз її віддають – за 108 тисяч. Дисконт – 17 тисяч доларів.
Олександр Гришко, приватний рієлтор:
І якщо на аналогічні квартири до війни був попит суттєвий. Даже можна було вибирати з кількох покупців. То на сьогоднішній день, нажаль нема такого вибору і на сьогодні у нас покупець – цар і бог.
Сплеск активності на вторинці спостерігали на початку травня, тоді знову запрацював Держреєстр речових прав на нерухоме майно. Операції купівлі-продажу поновили. Тим не менш, продавати майно за безцінь власники квартир не поспішають. І більшість з них просто “заморозили” продажі, кажуть експерти. Виняток – лише ті продавці, яким потрібні термінові гроші.
Олександр Гришко, приватний рієлтор:
Чимала кількість власників зараз вичікують більш сприятливих умов для продажу своєї нерухомості – якщо порівнювати довоєнні ціни із сьогоднішніми, то можна сказати що сьогоднішня вартість квартир десь зменшилась на 10-30%. Тобто є частина власників, які готові демпінгувати.
Вартість однокімнатні квартири на вторинному ринку нині стартує від 45 тисяч доларів. “Двушки” – від 70 тисяч доларів. Трикімнатні та чотирикімнатні – від 85 тисяч доларів і вище.
І наступне питання – оренда. Якщо порівняти її з довоєнною – в столиці винаймати квартиру стало дешевше на 20-30%.
Вікторія Берещак, експертка ринку нерухомості:
Ринок почав відновлюватися вже десь і зсередини квітня. Ми говорили, що в середині травня це було відновлення в межах 30 % від довоєнного періоду. Зараз – це 40-45% залежно від району столиці.
А ще цікавий факт, що смаки орендарів змінилися. Якщо до війни шалений попит був саме на однокімнатні квартири – то зараз в лідери запитів вийшли двокімнатні, причому з можливістю взяти сусіда/сусідку на підселення.
Вікторія Берещак, експертка ринку нерухомості:
Найбільше людей цікавлять багатоквартирні квартири, щоб разом з кимось, причому знімають не тільки родини, але і знімають абсолютно невідомі люди, щоб ділити орендну платню.
І все це через брак коштів у людей. Зняти однокімнатну квартиру в Києві зараз можна від чотирьох тисяч гривень. Двушку – від восьми тисяч гривень. І трикімнатну – від дев’яти тисяч. Причому зараз власники готові іти на поступки клієнтам – приміром, дозволяють розбити авансовий платіж на кілька разів – або навіть відтермінувати його.
Щодо прогнозів на майбутнє, то експерти тут одностайні, ринок нерухомості продовжить відновлення. А разом з ним і ціни підуть угору.
Вікторія Берещак, експертка ринку нерухомості:
Той показник що 62% новобудов в Києві вже відновили продажі – це дуже добре, адже ми говоримо про те, що ринок нерухомості дійсно може стати локомотивом відновлення економіки країни.
Дмитро Струк, директор з розвитку девелоперської компанії:
З приводу пожвавлення будівництва багато хто з ринку очікує, що серпень-вересень буде більше покупців вимушених переселенців, яким треба шукати житло. Вони зі сходу України приїдуть у Київ, Львів, Тернопіль – відповідно у цих містах біде підвищення цін і пожвавлення попиту.
Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за посиланням: ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ