Що робити, коли держава не може здолати корупцію в ДАБІ

Якщо держава не може впоратися з будь-якою функцією, її необхідно передавати в приватні руки. Зараз найгострішою проблемою для будівельної галузі є корупція в ДАБІ.

Ліквідація корупції та спрощення дозвільних процедур приведуть до зростання обсягів будівництва, підвищення якості проектів і привабливості нашої країни для інвестицій.

Насправді на цьому шляху зроблено вже чимало. Україні, наприклад, вдалося піднятися зі 186 до 20 місця в останньому рейтингу Doing Business щодо отримання дозволів на будівництво. Колись це було 32 процедури, а зараз — до п’яти. Раніше було 296 днів, а зараз — до 65 днів. За світовими мірками ми зробили революційний прорив. Для багатьох видів робіт взагалі скасовано необхідність отримувати дозвіл — утеплення фасадів, облаштування пандусів, перепланування без втручань у несучі стіни та ін. Це стосується також невеликих об’єктів і приватних будинків, старт робіт і введення в експлуатацію яких здійснюється за декларативним принципом.

Відмінні результати показала демонополізація деяких процесів. Тривалий час лідером за корупцією були процедура держреєстрації, БТІ та держекспертиза. Просте рішення — дати можливість надавати такі послуги третім особам — повністю усунула корупцію в цих напрямках. Щоправда, для тієї ж експертизи гостро постало питання контролю якості, який має забезпечувати держава. Поки він не до кінця налагоджений, проте усунено корупційну складову. Болючим місцем залишилася система державного архітектурно-будівельного контролю, яка абсолютно не вирішує своїх завдань, тобто не забезпечує контролю, натомість стала синонімом корупції.

Кампанії боротьби з корупцією в ДАБІ починалися неодноразово, чиновників різного рівня спіймали на хабарах, звільняли, однак, як у міфічної гідри, на місці відрубаної голови виростали нові. Спроби полагодити, очистити систему показували нульовий результат.

У вересні минулого року президент Володимир Зеленський анонсував цілковите перезавантаження ДАБІ. 13 березня 2020 було оголошено старт реформи ДАБІ, замість однієї структури створили ще три нові, розділивши функції контролю/нагляду і надання адмінпослуг (дозволи/сертифікати).

Обіцяли завершити реформу за півроку. На жаль, натомість ринок отримав затяжний «Перехідний період без правил», що призвів до практично повного колапсу ДАБІ. Отримати дозвіл на старт будівництва або введення в експлуатацію цього року було вкрай складно. Пакети документів, за словами учасників ринку, просто «підвисають». І при цьому почастішали скарги на вимагання хабарів, причому ставки зросли з $5 за кв.м до $15, а подекуди й вище.

Цього літа до пошуку варіантів розв’язання ситуації підключився Офіс простих рішень і результатів. Команда Міхеїла Саакашвілі запропонувала свою концепцію реформування, вона була презентована президенту і підтримана ним. Концепцію протягом декількох місяців обговорювали на засіданні Робочої групи з реформування ДАБІ. Конфедерація будівельників України як представник ринку активно брала участь у її роботі. Восени (15 вересня) розпочала свою роботу Тимчасова слідча комісія з питань розслідування фактів корупції в органах ДАБІ. 29 вересня Національна рада реформ при президенті взяла за основу ідеї щодо розвитку системи Архбудконтролю. За півтора місяці міністр розвитку громад і територій України Олексій Чернишов став відповідальним за здійснення реформи, і Конфедерація будівельників України активно долучилася до роботи над нею. Буквально днями Олексій Чернишов презентував на засіданні Кабміну її першу частину — на перехідний період.

В основі самої реформи та сама ідея, яка показала успішність реформи реєстраційної системи й експертиз. А саме — передача частини повноважень третім особам. Якщо говорити простими словами: за контроль безпеки і якості об’єктів державної важливості відповідатиме Держінспекція архітектури та містобудування (ДІАМ), приватні будинки оформлюватимуть дозвільні документи, як і зараз, за спрощеною процедурою (самостійно або за допомогою нотаріусів), а бізнес-проекти (великі житлові комплекси, торгові та офісні центри та ін.) — оформлюватимуть акредитовані приватні органи. Якщо така компанія контролює проект від самого початку його реалізації, на кожному з етапів будівництва до введення в експлуатацію, то сама процедура введення стане майже автоматичною. Буде цей акредитований орган фізособою або юрособою — зараз триває дискусія.

Де вплив держави, чи не знімає вона із себе відповідальності за те, що відбувається на ринку? Навпаки, відповідальність держави та органів місцевої влади підвищується. Адже модель із залученням третіх осіб може працювати лише за умови «виконання домашнього завдання». А саме: від міст потрібні сучасна містодокументація, містобудівні та земельні кадастри, генплани, оцифровані ДУО для кожної з ділянок. Від держави — сучасні будівельні норми, правила й стандарти; ретельно вивірені повноваження, які надаються майбутнім акредитованим органам; ефективне ведення реєстрів експертів і акредитованих органів, постійний нагляд за їхньою діяльністю і невідворотне покарання за порушення.

Причому питання покарання, аж до кримінального — одне з ключових для реформи. Для всіх учасників будівельного проекту він має бути таким, щоб набагато вигідніше було не порушувати, ніж платити штраф або розплачуватися роками життя у виправному закладі.

Все це моменти, які можна й потрібно обговорювати. Найбільш актуальний: чіткі критерії вимог до третіх осіб і термін перехідного періоду цієї реформи.

Важливо, що саме передача повноважень третім особам — найкращі ліки від корупції. Завдяки цьому корупція буде зведена до нуля, в рази швидше буде починатися будівництво, а готове — вводитися в експлуатацію. Саме тоді збільшиться довіра споживача до будівельної галузі, поліпшиться загалом комфорт для громадян та інвестиційний клімат у країні.

ДЖЕРЕЛО

Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за  посиланням:  ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА     або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ 

Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за  посиланням:  ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА   або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ