У Львові 200 людей вклали у будівництво 3 мільйони доларів: житло не зводять, а гроші – не повертають
У редакцію Galnet звернулися обурені люди, які вклали кошти у будівництво житлового комплексу «Львівська мрія». Компанія мала збудувати житло на вулицях Володимира Великого та Княгині Ольги у Львові. У житловий комплекс на Княгині Ольги, на території колишньої військової частини, 200 інвесторів вклали 3 мільйони доларів. На початку будівництва власники майбутнього житла нічого підозрілого не помітили, але минуло кілька років і сьогодні люди без грошей та даху над головою. Хочуть, щоб їм повернули кошти, але зась – грошей немає.
Нам неодноразово говорили, що от-от – і будівництво почнеться. Пізніше з’ясувалось, що «Львівська мрія» має заборону на забудову. Спочатку говорили, що це сусідній ресторан не дає будувати, потім виявилося, що ДАБІ наклала припис, через те, що там поверховість не така. У висновку, до сьогодні не звели жодного будинку у кварталі, а тут мало бути 15 під’їздів, – розповідає Galnet один з інвесторів Мирослав Свищ.
І якщо вкладники раніше мовчали з надією, що будівництво врешті почнеться, то тепер терпець урвався.
На кінець літа 2020 року уже було зрозуміло, що чекати якихось дій від забудовника немає сенсу. Були люди, які раніше розірвали договори із компанією, але їм протермінували виплати. Тоді з’ясувалося, що у забудовника немає грошей, гроші зникли, і повертати немає що, – пояснює інших вкладник Дмитро Чабан.
Окрім житлових приміщень, компанія «Львівська мрія» продавала і комерційні. У таке приміщення вкалала свої кошти львів’янка Лілія Тиркало. Жінка неодноразово зверталась до власника фірми-забудовника, щоб той повернув кошти, але у відповідь чула, що у фірми проблеми із документами, а грошей далі немає.
Директор фірми сказав, що за рік завершиться будова. У 2018 році ми вклали кошти у комерцію, і до сьогодні нічого немає. Нічого на цій землі не можна будувати, бо немає дозволів. Добре: повертаєш кошти і тема закрита, а директор Борісов каже: «Нічим не можу вам допомогти, бо грошей нема», – обурюється у розмові з Galnet Ліля Тиркало.
Як раніше повідомляли у ЗМІ, ще у 2016 році тодішній Міністр оборони Степан Полторак видав довіреність на розробку земельної документації військової землі на вулиці Княгині Ольги у Львові. Але замість розробки документів відбувся конкурс на забудову. Переможцем обрали компанію «Енерджі Плюс Україна», та у свою чергу передала будівництво компанії «Львівська мрія», власниками якої ї є родина Борисових.
Уся ця сім’я – шахраї! Там мама – головний бухгалтер, тато – власник, а син – директор і співвласник. Сім’я аферистів, яка ошукала 200 людей, – говорить Ліля Тиркало.
Співвласником компанії «Львівська мрія» є Андрій Борисов, син Олега Борисова, ексзаступника керівника квартирно-експлуатаційного управління Міноборони, яке і відповідає за житловий фонд Міністерства. На час проведення конкурсу Олег Борисов був радником профільного Міністра Степана Полторака.
Декларацію Олега Борисова можна переглянути ТУТ.
До слова, «Львівська мрія» також взяла на себе обов’язок збудувати житловий комплекс і частину квартир передати військовим. А точніше – 9% для Міноборони, ще 1% – для Західного управління. Як повідомив у коментарі Galnet заступник Міністра оборони України Ігор Халімон, зараз Міністерство намагається якомога швидше вирішити питання із забудовником «Львівська мрія».
Ситуація з тим комплексом дуже складна, тому що у межах інвестиційної угоди, ще у 2018 році компанія зобов’язалася звести квартиру для сім’ї загиблого героя України, військовослужбовця. Тому правова позиція Міністерства оборони не дуже сильна, щоб якось розірвати цей договір, бо це питання ще було у 2018 році, і нам зараз потрібно його вирішити. Ми зараз у судах, оскільки Міністерство оборони намагається збільшити частку для Міністерства оборони. Ми запропонували 11% житлової та нежитлової площі для Міноборони. Тому, якщо «Львівська мрія» забудує цю ділянку, Міноборони має отримати 11% житлової площі для військовослужбовців. Я думаю, що суд нам у цьому допоможе, і будівельники, я думаю, у цьому зацікавлені. У нас 45 тисяч військовослужбовців без житла, і нам потрібно максимально швидко це питання вирішити. Усі зусилля спрямовуємо, щоб врегулювати ці питання мирним шляхом, щоб отримати свою частку і забезпечити військових житлом, – пояснює Galnet Ігор Халімон.
Тобто, ще у 2018 році компанія «Енерджі Плюс Україна», з якою підписали договір Міноборони, передала службовцям документи на однокімнатну квартиру для дружини військового, який загинув на Сході України. Зробили це у межах виконання тієї самої угоди.
Окрім того, ще у вересні 2019 року виконавчий комітет львівської міської ради заслухав інформацію «Про виконання Західним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України зобов’язань щодо капітального будівництва дошкільного закладу з групами короткотривалого перебування дітей на вул. Княгині Ольги, 1−5 і збудувати садок мала компанія «Львівська мрія», документи на будівництво видала міська рада. Про це тоді ж повідомив міський голова Львова Андрій Садовий.
Ми, як виконавчий комітет, пішли на видачу відповідних документів через одну мотивацію – цьому району потрібен дитячий садок. Ми домовлялись, що забудовники почнуть будівництво з дитячого садочка, а вже потім зведуть житло. Я розумію, що компанія «Львівська мрія» судиться з Міністерством оборони, і паралельно – з ДАБІ, яка не видає дозвіл на початок будівельних робіт. Я думаю, що ця ситуація дійсно нетипова. З одного боку, місто потребує садочка, люди вклали кошти. Ми, як ніхто, зацікавлені, аби містобудівні умови були виконані: садочок був збудований, а люди отримали помешкання, і щоб не було форс-мажорів, адже ця ситуація дуже хитка, – зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.
Зараз, зі слів постраждалих, Андрій Борисов на зв’язок із ними не виходить і вирішувати питання із будівництвом житлового комплексу не збирається. Якщо Андрій Борисов комунікувати не захотів, то його батько Олег Борисов телефоном Galnet повідомив, якщо «Львівська мрія» 2 червня цього року виграє суд, то розпочнеться будівництво.
На сьогодні ми перебуваємо у судах. Крайній суд очікуємо 2 червня. Маємо домовитись з Міноборони про те, що буде підписана мирова угода, і ми її очікуємо. Якщо все буде гаразд, то через 2 роки такий комплекс на Княгині Ольги зведемо, – пояснює у коментарі Galnet Олег Борисов.
Але інвестори впевнені, якщо і буде дозвіл на будівництво, то компанія «Львівська мрія» не матиме за що будувати житловий комплекс.
Дозволи отримаються, але забудовник уже не має коштів! За що будуватиме? Відповідно, їм треба залучати нових інвесторів, а нові інвестори… який їм сенс будувати квартири, які ми вже купили? Нас хочуть обдурити, але ми цього не дамо, – акцентує Ліля Тиркало.
Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за посиланням: ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ