Як розірвати договір із забудовником та повернути кошти

Як розірвати договір із забудовником і повернути гроші з його згодою чи ні.

Розірвання договору із забудовником без судового розгляду можливо за обопільної згоди сторін на здійснення процедури. Якщо в рамках інвестування укладався нотаріально засвідчений документ – наприклад, попередній договір купівлі-продажу, то й розривається він з нотаріальним підтвердженням. Такі правила встановлені ст. 214 Цивільного кодексу.

 В разі, якщо інвестор розриває договір в односторонньому порядку й бажає повернути вкладені кошти, а девелопер відмовляє повністю або частково, ситуація вирішується в суді.

Коли можна розірвати договір із забудовником

Причини розірвання відносин між забудовником та інвестором обов’язково прописуються у відповідному пункті договору. Основною з них вважається порушення сторонами зобов’язань. Зазвичай в інвестора з’являються підстави для розірвання угоди, якщо:

  • квартира не відповідає параметрам та характеристикам, що прописані в договорі, або її стан не збігається з описом;
  • забудовник порушує терміни та не дотримується визначеного порядку їх продовження щодо здачі об’єкта;
  • компанія внесла значні зміни в проєктну документацію.

Якщо ж підстав для розірвання договору немає, бо забудовник виконує свої зобов’язання, а вам просто захотілося відмовитися від його об’єкта, швидше за все розірвати угоду з поверненням коштів відмовляться. Але навіть якщо компанія дасть згоду, це буде можливо лише за умови утримання штрафів, санкцій – сума до повернення значно зменшиться – щонайменше на 10-15%.

Порядок розірвання договору із забудовником

Як розірвати договір із забудовником та повернути кошти, в першу чергу залежить від позиції будівельної компанії. Можливі три варіанти:

Забудовник згоден розірвати угоду й повернути кошти


Це найпростіший варіант. Він зустрічається, якщо до розірвання договору з вашої сторони немає претензій, та зрозуміло, що інвестор діє в рамках своїх прав в контексті угоди. Наприклад, ваші дії ґрунтуються на конкретному пункті договору, або виникла ситуація, що чітко регламентована в законі, а пункти угоди не перешкоджають застосуванню такого порядку.

За обопільної згоди ви обговорюєте умови розірвання договору, оформляєте відповідні папери, вказавши порядок, терміни повернення коштів та суму. В разі здійснення процедури з ініціативи інвестора, забудовник утримає суми, витрачені у зв’язку із зобов’язаннями вкладника. Розривається договір в такій же формі, що й укладався.

Забудовник згоден розірвати договір, але не згоден з сумою до повернення

Тут є два способи вирішення ситуації. У першому ви можете погодитися на умови будівельної компанії та без ризику повернути суму, яку забудовник готовий вам відшкодувати. У цьому випадку також настає момент обопільної згоди.

Якщо інвестор хоче отримати більше, ніж готовий повернути забудовник, вимагає відшкодувати моральну шкоду або матеріальні збитки, ситуація вже вирішується в суді. Спочатку вам необхідно офіційно в письмовій формі звернутися до забудовника зі зверненням щодо розірвання договору. Далі подаєте позов.

Забудовник не бажає розривати договір і повертати гроші

Це найскладніший випадок, й вирішувати ситуацію доведеться в суді. Для розірвання договору доведеться пройти такі етапи:

  • Офіційно звернутися до забудовника Письмово повідомте будівельну компанію про бажання розірвати угоду. Направте повідомлення рекомендованим або цінним листом. А краще, віднесіть його особисто, віддайте в приймальню й попросіть надати вам копію зареєстрованого листа – його можна буде докласти до документів для суду.
  • Отримати від забудовника офіційну відповідь Компанія зобов’язана відповісти вам та вказати причини, з яких не може задовольнити бажання розірвати договір.
  • Звернутися до суду для врегулювання питання Порядок розгляду справи, папери, які потрібно буде надати, залежить від ситуації, що склалася, схеми інвестування, наявності в ній посередника – Фонду фінансування будівництва або Компанії з управління активами тощо.

Якщо позов буде задоволений повністю або частково, забудовник має повернути кошти в установлений термін – в основному на це виділено від 3 до 6 місяців. Затягування термінів – ще один привід звернутися до суду, і вимагати компенсацію за користування вашими грошима, моральний та матеріальний збиток.

Можна також вимагати кошти, витрачені на супутні витрати, що виникли з причини порушення зобов’язань забудовником. Наприклад, замість того, щоб вже жити в своїй квартирі, яка має бути здана, вам доводиться орендувати житло й чекати закінчення будівництва. У вас є право спробувати відсудити компенсацію матеріального збитку в зв’язку з витратами на оренду нерухомості.

Як розірвати договір із забудовником без штрафів

Розірвання договору із забудовником з ініціативи інвестора в переважній більшості випадків має на увазі виплату пайовиком штрафу. Будівельні компанії підстраховуються й прописують відповідний пункт в угоді. Він може бути продуманий так, що штраф сплачується навіть у разі розірвання договору у випадку порушень умов з боку забудовника.

Сума штрафу може досягати 20% від інвестованих коштів. Іноді буває, що він доходить навіть до 50%. На практиці найбільші штрафи за розірвання договору зустрічаються в разі купівлі-продажу деривативу. 

Наявність такого пункту в договорі робить вихід зі схеми фінансування щодо інвестора без штрафів майже неможливим. Тому даному моменту варто приділити окрему увагу – потрібно вимагати у забудовника або виключити пункт, або прописати детально, як, в яких випадках розірвання договору супроводжується штрафом. Так, розриваючи угоду з причини порушення строків здачі будинку або за інших обставин, пов’язаних з невиконанням зобов’язань з боку девелопера, інвестора не оштрафують.

 Альтернативний спосіб розійтися із забудовником та не втратити кошти – перепродати квартиру в форматі відступлення прав вимоги. В цьому випадку ви зможете навіть примножити вкладення, бо що менше часу залишається до здачі об’єкта, то вигідніше можна реалізувати квадратні метри.

ДЖЕРЕЛО

Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за  посиланням:  ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА   або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ 

Додатково повідомляємо, що на базі Асоціації західноукраїнських забудовників розпочала роботу юридична консультація, що БЕЗКОШТОВНО надає відповідну правову допомогу та інформацію загального характеру, необхідну потенційним покупцям квартир. Таку консультацію Ви можете отримати, заповнивши заявку за  посиланням:  ЗАПИТАТИ У ЮРИСТА   або завітавши до нас в офіс, попередньо домовившись про зручну для Вас дату та годину за тел. 097-399-46-43.Також Ви можете отримувати всі новини про діяльність нашої Асоціації та цікаву інформацію у сфері будівництва, приєднавшись до нашої сторінки у соціальній мережі Facebook за посиланням https://goo.gl/SpzutJ